A háború sújtotta Ukrajnába látogatott a Vatikán bíborosa. A pápai állam az orosz–ukrán háború kirobbanása óta elsőrendű feladatának tekinti a konfliktus diplomáciai rendezését. Ferenc pápa budapesti látogatása után jelentette be, hogy egy békemisszión dolgozik.
„A Szentszék közleménye szerint Matteo Zuppi bíboros, az Olasz Püspöki Kar elnöke két napra Kijevbe utazott, hogy a pápa különleges küldöttjeként tárgyalásokat kezdjen az ukrán politikai vezetőkkel. A misszió célja, hogy enyhítse a feszültséget a konfliktusban álló felek között, illetve hogy felmérje, mit jelent Ukrajna számára az igazságos béke. A tárgyalás részleteit szigorú titok fedi” – jelentette Jánosi Dalma, a HírTV tudósítója.
A békemisszióra Ferenc pápa nem véletlenül Zuppit választotta. A bíboros gyakorlott diplomata. 1992-ben sikeresen előmozdította a mozambiki véres polgárháború lezárását.
„A pápa különleges küldöttje missziója során minden bizonnyal azt hangsúlyozza, hogy a Vatikánnak és a Szentatyának sem stratégiai, sem gazdasági érdekei nincsenek, pontosan ezért ő a legmegfelelőbb közvetítő. Kína vagy Törökország geopolitikai és gazdasági érdekek mentén közvetít, a Szentszék azonban az egyedüli semleges állam, mely kizárólag a két ország közötti megbékélést és a térség nyugalmának visszaszerzését szorgalmazza” – mutatott rá Wlodzimerz Redzioch Vatikán-szakértő.
Ferenc pápa aggodalommal szemléli, hogy az elmúlt másfél évben nem történt semmilyen közeledés a konfliktusban álló felek között. A legtöbb európai ország pedig csak fegyverek szállításáról beszél. Annak érdekében, hogy a béketárgyalások megkezdődjenek, a Vatikán még saját területét is felajánlotta. A Szentatya több felszólalásában is nyomatékosította: fel kell hagyni a háború logikájával. Nyerni csak a békével lehet.
A katolikus egyházfő május közepén a magánkihallgatáson fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is. A Szentatya hangsúlyozta, óriási szükség van arra, hogy a konfliktus ártatlan áldozatai, a legkiszolgáltatottabbak humanitárius segítséget kapjanak. Az ukrán elnök azonban kitart álláspontja mellett, miszerint a háború Ukrajnában zajlik, így a béketervnek is ukránnak kell lennie.