Megkezdődött Münchenben a német neonáci terrorista sejt ügyének bírósági tárgyalása. „Sokan érintettek az ügyben, ezért az első nap formális intézkedésekkel telik. A jelenlévők listáját ellenőrizzük, illetve ismertetésre kerül a vádirat” – nyilatkozta a bíróság szóvivője.
A Nemzetiszocialista Illegalitás 1998-ban, Türingiában jött létre. A német hatóságok szerint militáns szélsőjobboldali szervezetről van szó. A csoport tagjai a hatóságok szerint 2000 és 2007 között tíz gyilkosságot követhettek el, nyolc török és egy görög bevándorlót, valamint egy rendőrt öltek meg. A neonáci szervezet tagjait robbantásos merényletekért és bankrablások elkövetéséért is felelősnek tartják. A háromfős csoport azután lepleződött le, hogy a most bíróság elé álló elsőrendű vádlott, Beate Zschäpe feladta magát, két társa pedig öngyilkos lett. A tárgyalás idejére megerősítették a rendőri készültséget Münchenben. „500-an vagyunk jelen a helyszínen, hogy biztosítsuk a tárgyalás és a bíróság épületének biztonságát. Hat demonstrációt jelentettek be a mai napra, az ezeken résztvevők létszáma eltérő, lesz, ahol több száz személyre is számítunk” – mondta a müncheni rendőrség szóvivője.
A Nemzetiszocialista Illegalitás (NSU) ügyét eredetileg áprilisban kezdték volna tárgyalni. Akkor azonban nem volt elég hely az újságíróknak, ezért tették át májusra a tárgyalást. Az öttagú bírói tanács összesen 84 tárgyalási napot tűzött ki. Több mint 600 tanút hallgatnak meg, és tervek szerint 2014 januárjáig lezárják az ügyet. Ha a neonáci szervezet egyetlen élő tagját bűnösnek találják, akár életfogytig tartó szabadságvesztésre is számíthat.
Törökország precedensértékű ítéletet vár
Precedens értékű döntést vár Törökország a német bíróságtól a neonáciügyben. Ankara szerint Németországban még mindig igen erős az idegenellenesség. Ezt bizonyítja az is, hogy eredetileg egy török tudósító sem kapott helyet a tárgyalóteremben.
Törökország szerint a német kormány nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy megfékezze az országban jelen lévő idegen- és iszlámellenességet.A török parlament emberi jogi bizottsága ezért azt várja a neonáci perben eljáró müncheni bíróságtól, hogy precedensértékű döntést hoz a rasszista indíttatású erőszakcselekmények kapcsán. Törökország szerint a német idegellenességet és diszkriminációt az is bizonyítja, hogy korábban egyetlen török tudósító sem kapott helyet a tárgyalási teremben. Pedig a terroristák áldozatai között nyolc török is van. A németek magatartását több helyen is élesen bírálták, ezért végül újraosztották a sajtóhelyeket. A hétfői tárgyaláson pedig 7 török tudósító is helyt kapott.