Megindult az ukrán ellentámadás – közölték nyugati tisztviselők az ABC News-zal. Bahmut környékén már egy kilométerrel visszaszorították az orosz csapatokat.
Ezzel szemben a CNN úgy értesült, hogy bár az ukrán erők „kemény ellenállást” tanúsítanak, komoly veszteségeket szenvednek el. A lap úgy tudja, az ukránok a vártnál nagyobb ellenállásba ütköztek az orosz erők részéről.
Az orosz hadügyminiszter arról számolt be, hogy visszaverték a támadást, és visszavonulásra kényszerítették az ukránokat.
"Ma hajnali fél kettőkor az ellenség megpróbálta áttörni a védelmünket Zaporizzsjánál 1500 emberrel és 150 páncélozott járművel. Az ellenséget időben észlelték a felderítőink és megelőző csapást mértünk rájuk tüzérség és a légierő segítségével, valamint tankelhárító fegyverekkel" – mondta Szergej Sojgu, aki hozzátette, a két órán át tartó összecsapásban megsemmisítettek 40 ellenséges harcjárművet és végeztek több mint 300 ukrán katonával.
Az orosz védelmi miniszter emellett a hadiipart is felszólította, hogy minél hamarabb szállítsanak fegyvert és tankokat a frontra.
Több mint 600 négyzetkilométernyi terület került víz alá a Nova Kahovka-i gát pusztulását követően. Az árvíz sújtotta régió nagyobb, mint Budapest teljes kiterjedése. Az emberek mentése folyamatosan zajlik, gyakran a háztetőkön várják a hatóságokat a lakosok.
Az árvíz sújtotta területen rekedt embereknek az ukrán hadsereg drónokkal szállít vizet és élelmet. Az érintett terület hatalmas kiterjedése miatt sokan még napokig a víz alatt álló házaikban ragadhatnak.
Az ukrán elnök csütörtökön személyesen is Herszon megyébe utazott, ahol többek között egy kórházat is meglátogatott.
"Orvoshiánnyal küzdünk, nagyon sokan elhagyták az országot a háború miatt. Értjük a szükségleteiket, segíteni fogunk. Hálásak vagyunk a munkájukért, Önök mind hősök" - mondott köszönetet a kórház dolgozóinak Zelenszkij.
A gát felrobbantásával mindkét fél a másikat vádolja.
"Egyértelműen kijelenthetjük, hogy az ukrán fél szándékos szabotázsáról van szó. Ez az akció nagyon súlyos következményekkel jár a régió több tízezer lakosára nézve, és komoly ökológiai és egyéb következményekkel jár" – fogalmazott a gát pusztulását követően a Kreml szóvivője.
Vlagyimir Putyin elnök is figyeli az eseményeket, azonban egyelőre nem tervez Herszon megyébe látogatni. A Dnyeper délkeleti partja ugyanis már orosz terület, ahol szintén jelentősek a károk.