Az egész világot sokkolták ezek a képsorok. Március végén már annyian haltak bele a vírusba Bergamóban, hogy a hadseregnek kellett elszállítani az áldozatokat.
Itáliában február 23-án 152 fertőzött volt, március 8-án már 7375 beteget tartottak nyilván. Március 27-én egy nap alatt 919 ember vesztette életét. Az első regisztrált koronavírusos esethez képest az éttermeket, bárokat és a szórakozóhelyeket csak a 37. napon zárták be Olaszországban, míg Magyarországon a 13. napon.
A lakosság többsége szerint a kormány rosszul kezelte a járványt.
A szigorú intézkedések feloldása óta már többször is utcára vonultak az emberek, hogy a Conte kabinet lemondását követeljék.
Az észak-olaszországi Bergamóban az elhunytak rokonai a városi bíróság épülete előtt tüntettek. A demonstrálók a szeretteik fényképeit tartották a kezükben.
A tiltakozók azt skandálták, hogy az embereknek nem kellett volna meghalniuk, ha a hatóságok időben lépnek. Mint mondták: nem kártérítést, hanem igazságot követelnek.
Csak Bergamóban majdnem háromezren haltak bele a fertőzésbe. Sok elhunytat a hozzátartózók jelenléte nélkül temettek el.
Olaszországban pedig megkezdődött a felelősségre vonás.
Giuseppe Conte kormányfőnek és két miniszterének felelnie kell a koronavírus-járvány kezelése miatt. Egy bergamói bíróság pénteken tanúként fogja meghallgatni a politikusokat. A miniszterelnök azt mondta nincs mitől félnie.
Az ügyészségi vizsgálat több mint kétszáz lakossági feljelentés alapján indult.
Többek között azt sérelmezik, hogy egyes fertőzött kórházakat, településeket későn helyeztek karantén alá, és nem tájékoztatták megfelelően a lakosságot. Az elhunytak hozzátartozói azt követelik, hogy induljon büntetőeljárás az egészségügyi válsághelyzet kezelése során elkövetett hibák miatt.
Olaszországban a járvány kirobbanása óta több mint 34 ezer ember vesztette életét.
Hír TV