Közben az ENSZ-közgyűlésben a világszervezet főtitkára a világ szégyenének nevezte a Gázai övezetben történteket. Ban Ki Mun kijelentette, Izraelnek joga van az önvédelemre, de a gázai hadművelet komoly kérdéseket vet fel a nemzetközi jog szempontjából. A konfliktusnak több mint 1900 halálos áldozata van, túlnyomórészt palesztin civilek.
Földig rombolt épületek látványa fogadta a Gázaváros keleti részére hazatérő helybelieket, akik kihasználták a 72 órás tűzszünetet, hogy felmérjék az izraeli bombázás okozta károkat. „Teljes rombolás, még sohasem láttunk ilyet, pedig már három háborút éltünk meg. Teljes a rombolás” – nyilatkozta egy helyi lakos.
A négy hete kezdődött offenzívában már több mint 1900-an haltak meg, többségben palesztin civilek. Izrael a Hamászt hibáztatja, mert szerinte a palesztin szervezet emberi pajzsnak használja a polgári lakosságot. Az ENSZ főtitkára szerint azonban semmivel nem lehet igazolni az ártatlanok legyilkolását.
„Talán semmi nem szimbolizálja jobban, Gáza lakossága micsoda szörnyűségeken ment keresztül, mint az ENSZ-központoknak a bombázása, ahol civilek kerestek menedéket. Ezek a támadások gyalázatosak, elfogadhatatlanok és semmivel sem igazolhatók” – fogalmazott Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár.
A Hámász és a zsidó állam képviselői Kairóban kezdtek közvetett tárgyalásokat a harcok hosszú távú beszüntetéséről. A palesztinok az elszegényedett Gázai övezet blokádjának felbontását és a határátkelők megnyitását követelik. Izrael azt akarja elérni, hogy ne érje több rakétatámadás a lakott területeit.