Megélhetésüket féltik a spanyol halászok: elmondásuk szerint a halászat korlátozása miatt eddig másfél millió euró bevételtől estek el. A spanyol kormány környezeti katasztrófáról beszél, holott korábban ők is hasonló zátonyokat építtettek.
„El kell távolítaniuk az akadályokat, és a vitának vége. De a gibraltáriak szeretnek összeütközésekbe keveredni, mert azt hiszik: erősebbek, mivel Anglia támogatja őket. A britek erősebbek, mint Spanyolország” – mondta egy helyi kereskedő.
Megtorlásként Madrid lassítani kezdte az átjutást a spanyol-gibraltári határon. Az eddiginél jóval szigorúbb vámvizsgálat miatt órákat kell várniuk a koronagyarmat lakosainak. A Rajoy-kabinet 50 eurós határátlépési díjat is bevezetne a Gibraltárról érkező turistáknak. A helyiek szerint a konzervatív kormány csak a belpolitikai botrányokról akarja elterelni a figyelmet. „Gibraltár problémája a spanyol kormány. Rajoy kormánya olyan sok pénzt lopott, hogy nekünk kellett jönniük. Ez volt Franco idején és az összes többi spanyol kormány idején. Mindig velünk takaróznak” – mondta egy gibraltári tanár.
A brit Királyi Haditengerészet több hajója is a Gibraltári-szoroshoz érkezett a diplomáciai botrány kirobbanása után; London pedig azzal vádolta meg Madridot, hogy a szigorított vámvizsgálattal korlátozza a brit állampolgárok szabad mozgáshoz való uniós jogát. A brit vezetés arra kérte Brüsszelt, hogy indítson vizsgálatot az ügyben.