Az olasz politikust az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bízta meg a jelentés elkészítésével, és az EB-nek kell meghoznia a döntést arról, hogy Draghi ajánlásaiból, javaslataiból mennyit fogad el, mennyit fog megvalósítani. A dokumentum elkészítésére azért volt szükség, mert Európa vezetői egyre inkább belátják, hogy az öreg kontinens energiafüggősége és nyersanyaghiánya miatt fokozatosan veszít versenyképességéből fő versenytársaival szemben. Ráadásul az EU-t továbbra is hátráltatja az, hogy távközlési és védelmi ipara képtelen kihasználni a méretgazdaságossági előnyöket.
A Bloomberg kiemelte, hogy az Európai Unió versenyképességéről szóló, most napvilágot látott jelentésében Draghi sürgeti az EU-t, hogy
- fejlessze csúcstechnológiáit,
- dolgozzon ki tervet az éghajlati célok elérésére,
- valamint fokozza a védelmi képességeit
- és javítsa a kritikus nyersanyagok biztonságát.
A korábbi olasz miniszterelnök úgy véli, hogy az EU-nak 5 százalékponttal kell növelnie a beruházások szintjét ahhoz, hogy át tudja alakítani gazdaságát, és versenyképes maradhasson. Kiemelte, hogy az unió gazdasági növekedése tartósan lassabb, mint az Amerikai Egyesült Államoké és Kínáé, ami jelentősen megnehezíti a blokk azon képességét, hogy a digitalizáció és dekarbonizáció tekintetében felvegye a versenyt riválisaival.
Ha Európa nem tud termelékenyebbé válni, akkor nem leszünk képesek egyszerre az új technológiák vezetőjévé és az éghajlati felelősségvállalás élharcosává válnunk, nem leszünk tovább független szereplők a világ nagyszínpadán. Ebben az esetben vissza kell majd vennünk az ambícióinkból – vázolta fel a borús jövőképet Draghi.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: AFP