Két hete maradt a brit kormánynak a kilépés feltételeiről szóló megállapodást megkötésére. Theresa May szerint az uniós tisztségviselők már dolgoznak azon, hogyan lehet egy új kompromisszumos megoldást találni, amely a Westminster számára is elfogadható.
A londoni kabinet azonban innentől nem bízza a véletlenre, és meghatározta a menetrendet: március 12-én tartanak szavazást az új szövegről, és ha a képviselők ezt is elutasítják, a kormány másnap arról szavaztatja meg őket, hogy támogatják-e a megállapodás nélküli kilépést, és ha ez sem megy át a parlamenten, akkor harmadnap a brexit halasztásáról voksolhatnak.
"Én nem akarom a kilépés elhalasztását, mi azon dolgozunk, hogy március 29-ig tető alá hozzuk a megállapodást. Ha júniusig kitolnánk a megegyezésre szánt időt, akkor az Egyesült Királyságnak is részt kellene vennie az európai parlamenti választásokon" – mondta Theresa May brit miniszterelnök.
Ez azonban a választók elárulása lenne, hiszen a 2016-os népszavazáson a többség az EU-ból való kilépésre voksolt.
Az Egyesült Királyságnak ennek értelmében március 29-ig el kell hagynia az Európai Uniót, ha viszont megállapodás nélkül teszik, az a közgazdászok szerint nagy károkat okozna a brit gazdaságnak.
Az ellenzéki baloldali Munkáspárt éppen ezért hétfőn jelezte, hogy ha a parlamentben nem megy át az egyezség, akkor nem marad más, mint egy újabb népszavazás. A luxemburgi külügyminiszter szerint Brüsszelnek ezt kellene támogatnia.
„Brüsszel nem oldhat meg mindent. Ami brüsszel megtehet, az az, hogy egy második népszavazásra biztatjuk a briteket. Ha ezt ők meg akarják lépni” – nyilatkozta Jean Asselborn.
Az uniós vezetők azonban állítólag egyre inkább a kilépés rövid idejű halasztását szeretnék elérni, hogy időt nyerjenek a tárgyalások folytatására.