Marad a patthelyzet a kormányzati leállás miatt az Egyesült Államokban. A szenátusban nem kapta meg egyik javaslat sem a szükséges 60 szavazatot, hogy újra lehessen indítani a decemberben, költségvetés hiányában leállt kormányzati intézményekben a munkát.
Az elnök pártjának indítványa szerint az amerikai-mexikói határra tervezett fal megépítéséhez kért 5,7 milliárd dollárért cserébe 3 évre meghosszabbították volna a fiatal amerikai illegális bevándorlókat védő program érvényességét.
A demokraták elképzelése a leállás miatt több mint 1 hónapja kényszerszabadságra küldött kormányzati alkalmazottak fizetését rendezte volna, de a hat republikánus szenátor voksa ellenére sem szavazták meg ezt az indítványt sem, pedig már a demokrata többségű képviselőházban elfogadták.
„Amikor az elnök javaslata elbukott, megnéztük a másik alternatívát. Megszavaztam azt is, mert látni akarom a kormány újraindítását, és hogy az alkalmazottak megkapják a fizetésüket. Ez hatással van a gazdaságunkra és még fontosabb, hogy állampolgáraink életére is hatással van, ha nem tudnak dolgozni menni és nem kapnak fizetést” – mondta Mitt Romney, republikánus szenátor.
A demokrata párti házelnök közölte: készen áll arra, hogy találkozzon Donald Trump elnökkel a helyzet megvitatására.
„Találkoztunk, és minden alkalommal találkozunk. Az utolsó egy fotózási lehetőség volt az elnök számára, de tudják ők jól, hogy készen állunk bármilyen párbeszédre” – mondta Nancy Pelosi.
800 ezer ember nem kapott fizetést a december 22-i leállás óta. Pénteken újabb számlákat nem tudnak befizetni. A kereskedelmi miniszter azt ajánlja az embereknek, kedvezményes hitelből rendezzék a tartozásukat.
„Nagyon alacsony kamatozású kölcsönt jelentettek be, hogy segítsenek az embereknek. Ez a pénzügyi közösség és az alkalmazottak közötti együttműködés garantált. Teljesen biztonságos költsön, mert a nap végén 100 százalékos kormánygarancia áll mögötte” – mondta Wilbur Ross.
Közben a rekord hosszúságú leállás körüli huzavona miatt jelentősen esett Trump népszerűsége. Egy hónap alatt 42-ről 34 százalékra csökkent azok aránya, akik támogatják az amerikai elnököt.