14 órás vita után egyeztek meg az eurózóna pénzügyminiszterei a közös bankfelügyeletről. Az Európai Központi Bank alá tartozó intézményt azért hozzák létre, hogy kiszűrjék a kockázatot jelentő pénzintézeteket, amelyeket akár be is zárathatnak, így akarják megakadályozni azt, hogy később a tagországoknak kelljen bankmentésre költeniük. „A legfontosabb döntést az eurózóna pénzügyminiszterei csütörtök hajnalban meghozták, így 2014-től felállhat az az európai bankfelügyelet, amely a legnagyobb bankok pénzügyeit ellenőrzi. A testület alá 200 európai nagybank tartozik majd, amelyek mérlegfőösszege meghaladja a 30 milliárd eurót. Az állam- és kormányfői csúcs résztvevőire így tulajdonképpen csak a finomhangolás vár a mai brüsszeli csúcson” – fogalmazott a Hír Televízió tudósítója Brüsszelből.
A Hír Televízió által megszólaltatott uniós szakértő szerint a magyar pénzügyi szektort akkor is érintheti a döntés, ha az ország végül nem csatlakozik a felügyelethez, hiszen sok magyarországi bank anyavállalat az eurózónán belül van. „Tehát ha egy bankfelügyeleti eljárás kiterjed az Unicreditre, akkor az nagyon sok magyarországi klienset is közvetve vagy közvetlenül érinteni tud. Ezért nem mindegy Magyarország számára, hogy milyen lesz a viszonya a bankfelügyelethez. Mi úgy tudjuk, hogy a kormány és a diplomácia törekvése az, hogy lehetőséget kapjon viszonylag egyenlő jogokra a bankfelügyeleten belüli országokhoz viszonyítva” – mondta Fóris György szakértő.
Orbán: Akkor lépünk be, amikor akarunk
Orbán Viktor miniszterelnök a Hír Televízió kérdésére azt mondta, Magyarország számára kedvező megállapodás született a bankfelügyeletről, de a kormány egyelőre nem döntött az ügyben. „Ennek az ideje még nem jött el, most még csak a kereteit állítjuk fel. A visegrádi országok megbeszéléséről jövök, délután pedig a néppárti miniszterelnökökkel találkoztam, úgyhogy ez sikeres csúcsnak ígérkezik. Hamar dűlőre fogunk jutni a bankuniónak a legfontosabb kérdéseiről. És az, ami föl van építve, nekünk jó. Csatlakozni nem kötelező, akkor lépünk be, amikor akarunk, semmi nem hajt bennünket, kényszerek nincsenek, saját döntést fogunk hozni. Ami kirajzolódik, az kifejezetten kedvező Magyarország számára. Majd a parlament megvitatja, és kellő időben tudunk döntést hozni” – hangsúlyozta.
A bankfelügyelet eddigi legnagyobb ellenzője, David Cameron brit miniszterelnök is elismerően nyilatkozott a megállapodásról. Azt mondta, a tárgyalásokon megvédték a brit nemzeti érdekeket. A felügyeleti rendszerből való kimaradását Nagy-Britannia mellett Dánia is jelezte.
50 milliárd eurót kaphat
Görögország márciusig 50 milliárd eurót kaphat a mentőcsomag részeként. Ezt Jean-Claude Juncker, az Eurócsoport elnöke jelentette be a valutaunió pénzügyminisztereinek rendkívüli tanácskozása után. Az Európai Stabilitási Mechanizmus vezérigazgatójával közös sajtótájékoztatóján azt is bejelentette, hogy Athénnak már a jövő héten utalnak. A dél-európai ország az összegből bankrendszerét támogatja, illetve lejárt államadósságát fizeti vissza. A tárcavezetők arról is döntöttek, hogy 40 milliárd euróval csökkentik a görög adósságot.