Túl sokáig előszobáztatják Macedóniát – fakadt ki a macedón külügyminiszter Brüsszelben az egyik bizottsági ülésen.
„Túl régóta várakozunk mind a NATO, mind pedig az EU előszobájában. Politikusok már karriereket építettek fel a szomszédainkkal való veszekedésekből. Nem lehet sikeres egy ország a Balkánon, ha a régió sem sikeres” – fogalmazott Nikola Dimitrov.
A külügyminiszter kritikusan szólt az európai biztonsági helyzetről is és megerősítette országának nincs más alternatívája, mint az integráció.
„A 2015-2016-os migrációs válság tényszerűen megmutatta, hogy ez a térség miért is nagyon fontos Európa biztonsága szempontjából. Nincs más választásunk. Ez egy olyan régió, ami a kereskedelme háromnegyedét az EU-val végzi, és az én országom is ilyen. A külföldi működőtőke esetében is ez a helyzet. Együtt ülünk ezen a hajón, gazdaságilag, politikailag, jövőképileg és biztonsági szempontból is” – tette hozzá Dimitrov.
A balkáni országban egyébként szeptember 30-án népszavazást tartanak az ország nevéről. Ezzel egy hosszú vita zárul le a szomszédos Görögországgal.
Macedónia egyike annak a hat nyugat-balkáni országnak, amely az unióba igyekszik, Athén azonban ezt ellenezte, mondván, hogy az egyik görög tartomány nevét bitorolják. A macedón miniszterelnök végül abban állapodott meg a görögökkel, hogy az országot Észak-Macedón Köztársasággá nevezik át és a kormány erről referendumot is kiírt. A nacionalista ellenzék azonban a megállapodást alkotmányellenesnek tartja, és elutasítja a népszavazást is.