„A brit kormány megtette, amit megtehetett, kedd este a parlamenten a sor” – ezzel vezette fel hétfőn a brit kancelláriaminiszter a bejelentését, miszerint új megállapodást kötöttek Brüsszellel.
„Kedden ügydöntő szavazást tartunk, a Ház történelmi döntés előtt áll. Mi azt ígértük, hogy kialkudunk egy jó egyezséget az EU-val, és ezt megtettük. Most a parlament vagy megszavazza ezt a megállapodást, vagy elmerülünk a politikai válságba” – mondta David Lidington, brit kancelláriaminiszter.
A jó hírt hétfő éjjel jelentették be Strasbourgban, ahol Theresa May az utolsó körét futotta: a március 29-i brit kilépés előtt ez volt vélhetően az utolsó lehetőség, hogy kompromisszumot kössenek.
„Garanciák vannak az egyezményben, hogy a kilépést követően nem állítjuk vissza a határellenőrzést az ír és az északír területek között. De az átmeneti biztosíték nem ad felhatalmazást az EU számára sem arra, hogy egy átmeneti időszak után vámuniós hatásköröket gyakoroljon” – mondta Theresa May.
A brit kormány jogi főtanácsosa azonban a módosított dokumentumról kedd délelőtt elkészített szakvéleményében megállapította, hogy az EU-val elért megállapodás ugyan csökkentette, de nem szüntette meg annak a kockázatát, hogy az Egyesült Királyság akarata ellenére, határozatlan ideig a vámunióban maradjon. Pedig éppen ez volt az a kitétel, ami miatt a Westminster korábban már elutasította Theresa May és az Európai Bizottság egyezményét. A törvényhozók többsége szerint ugyanis az, hogy a szigetország és az EU között jogi és politikai kötődések maradnának, ellentmond a 2016-os népszavazásnak.
„Had fogalmazzak világosan, a jogi kockázat, amit a november 13-i szakvéleményemben már kifejtettem, továbbra is változatlan” – mondta Geoffrey Cox, brit főügyész.
A Theresa May által bejelentett kötelező erejű jogi biztosíték mindössze annyit mond ki, hogy a két fél jó hiszemben, együtt fog dolgozni az ír–északír határkérdés megoldásán, az EU vélelmezett rosszhiszeműsége esetén London döntőbíráskodást kérhet.
Ha a brit parlament kedden este megszavazza a kilépés új egyezségét, akkor az Egyesült Királyság rendezett módon hagyhatja el az EU-t. Ennek hiánya beláthatatlan gazdasági következményekkel járna a szigetországra nézve. Ha azonban a képviselők nem szavazzák meg, akkor a londoni kabinet másnap új voksolást kezdeményez a megállapodás nélküli kilépés elutasításáról, illetve a brexit elhalasztásáról.