574 szavazattal, 37 ellenében, 82 tartózkodás mellett utasította el az augusztus 9-i belorusz elnökválasztás eredményét az Európai Unió közgyűlése.
A törvényhozás szorgalmazza, hogy mandátumának novemberi lejárta után a közösség ne ismerje el Lukasenkót elnökként és gazdasági szankciókat rendeljenek el az ország ellen.
A mi szempontunkból a választások újbóli lebonyolítása az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet felügyelete alatt lenne a legjobb megoldás. De eddig lehetetlen volt bármilyen szinten kapcsolatba lépni a fehérorosz hatóságokkal. Lukasenko elhatározása, hogy Moszkva növekvő támogatásával marad hatalmon mindezt megnehezíti
- jelentette ki az Európai Bizottság alelnöke.
Minszk válaszul agresszívnek nevezte a parlament határozatát.
Habár az Európai Parlament szavazása jogilag nem kötelező erejű, de politikai súlya van. A döntés pedig befolyásolhatja, milyen pénzügyi támogatást nyújt az unió Fehéroroszországnak.
Mateus Morawiecki lengyel miniszterelnök bejelentette: országa a fehérorosz gazdaság felélénkítését célzó, új „Marshall-tervet” fog előterjeszteni a V4-ek nevében a jövő heti uniós csúcstalálkozón. Azonban a segélyt a szabad elnökválasztástól tennék függővé.
Az Európai Unió és szinte az egész világ támogatja a fehérorosz nemzet szabadság iránti törekvéseit. Ezért a nyilatkozat, amelyet aláírta a litván miniszterelnökkel, tartalmazza a stratégiai együttműködésünket és a Fehéroroszország megsegítését célzó nyilatkozatot, amely gazdasági segítséget is tartalmaz. Bemutattam ezeket a terveket, amelyekkel a litván miniszterelnök egyetértett. Ezeket a jövő héten az Európai Tanács ülésén is szeretnénk megvitatni
- nyilatkozta Mateus Morawiecki.
A hét közepén az orosz védelmi miniszter vezetésével katonai delegáció érkezett Minszkbe. A hivatalos indoklás szerint a látogatás célja a két ország közötti együttműködés fokozása volt.
Bizonyos új típusú fegyverekről is kérdeztem az orosz elnököt. Mondtam Putyinnak, hogy amikor majd eljön, átbeszéljük, mit és hol kellene megerősíteni a szövetségi államunkban. A közelmúlt eseményei megmutatták, hogy merészebbnek kell lennünk a fehéroroszok és az oroszok érdekeinek védelmében
- mondta Lukasenko a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón.
Oroszország és Fehéroroszország szeptember végéig közös hadgyakorlatot tart. A fehérorosz elnök szerint a tüntetéseket továbbra is külföldről szervezik. Az Egyesült Államokat agresszornak, Lengyelországot, Litvániát, Csehországot és Ukrajnát pedig a csatlósainak nevezte.
HírTV