Emléktábla jelzi Stockholmban azt a kereszteződést, ahol 34 évvel ezelőtt agyonlőtték az akkor hivatalban lévő svéd miniszterelnököt. Olof Palme feleségével sétált haza egy belvárosi moziból, amikor hátulról rálőttek. A kormányfő hitvese túlélte a támadást. A város egyik legforgalmasabb utcájában több mint egy tucat szemtanú látta a lövéseket leadó férfit, a rendőrség mégsem talált nyomot, amin elindulhatna.
A svéd hatóságok a gyilkosság óta nagyjából 16 milliárd forintnak megfelelő összeget költöttek a nyomozásra, több mint tízezer embert hallgattak ki tanúként, mindhiába. Az ügyben több gyanúsított is volt, 1988-ban pedig elítéltek egy férfit, ám többszöri fellebbezés után fel is mentették.
Az eljárás sikerében nem sokan bíztak. A nyomozást 2017-ben átvett ügyész idén februárban jelentette be, hogy közel van a rejtély megfejtéséhez.
"Elmondhatjuk, hogy ez a világ egyik legnagyobb volumenű nyomozása, amit gyakran a Kennedy-gyilkossághoz hasonlítanak, svéd viszonylatokban pedig messze az ország legnagyobb büntetőügyi nyomozása"
- a főnyomozó hozzátette, a vizsgáltba több mint 90 ezer embert bevontak.
Bár a főügyész már februárban is jelezte, hogy nem biztos, hogy vádat tudnak emelni valaki ellen. Kristen Petersson most bejelentette: megvan a gyanúsított.
A HírTV svédországi tudósítója szerint azonban kérdéses, hogy a svéd társadalmat megnyugtatja-e a nyilvánosságra hozott információ.
Stig Engström néven azonosították azt, aki a gyilkosságot megalapozottan elkövethette. Az ember egyébként nem volt teljes mértékben ismeretlen a rendőrség előtt, hiszen már a gyilkosságot követő napon is a rendőrség látókörébe került. És utána többször is felmerült a neve a gyilkosság kapcsán, ugyanakkor eddig még nem gyanúsították meg
- mondta Bugnyár Zoltán.
Az állítólagos elkövető 2000-ben öngyilkosságot követett el, így a nyomozást vélhetően le fogják zárni.
Olof Palme megosztó személyiség volt, ellenlábasaiból és rajongóiból is akadtak bőven. A volt kormányfő vezette be az új svéd alkotmányt, ami meggyengítette a királyság intézményét. Ezenkívül támogatta a fejlődő országokat, és nyíltan vállalta baloldali meggyőződéseit.
HírTV