A hangos szóváltások és bekiabálások a római szenátus ülésén. A felsőház az adócsalás miatt jogerősen négy év börtönbüntetésre ítélt Silvio Berlusconi mandátumáról szavazott. A volt kormányfő pártja azt akarta elérni, hogy Berlusconira ne vonatkozzon az a törvény, amely kizárja a Parlamentből a két évnél hosszabb börtönbüntetésre ítélt politikusokat. A beadványaikat azonban nem fogadták el, így automatikusan életbe lépett a mentelmi bizottság határozata, amely érvénytelenítette Berlusconi szenátorrá választását, ezzel pedig kizárták. Az olasz baloldal győzelemként ünnepli a lépést.
„A szenátusban, még mi is, akik Berlusconi kizárására szavaztunk, megértjük, ez szomorú pillanat az ember számára. De szomorú pillanat ez Olaszország számra is, mert ennek már évekkel ezelőtt be kellett volna következnie” – mondta Maurizio Buccarella, az 5 Csillag Mozgalom szenátora.
Berlusconi pártja puccsnak tartja a döntést. „Egy államcsínynek rendszerint jóval láthatóbbak a jelei, bizonyos szintig tisztességesebb, mert tankokat lehet látni. Most kicsit nehezebb meglátni az igazságtalanságot. A legrosszabb rezsimek szokták felhasználni igazságszolgáltatást politikai célra. Berlusconival is ez történt” – vélekedett Lucio Malan, a Forza Italia szenátora.
A jobbközép politikust hívei már a szavazás előtt szimpátiatüntetésen éltették. Bár Berlusconi legalább hat évig nem indulhat a választásokon, azt ígéri folytatja a politizálást, és a szerinte jogsértő bírósági ítélet ellen is perújrafelvételt indít. Mivel a szenátusból való kizárással mentelmi jogát is elveszítette, az ellene indított többi büntetőjogi eljárás miatt letartóztatás fenyegeti. Pártja már kedden bejelentette, hogy kilép a kormánykoalícióból, de ez nem jelenti az Enrico Letta vezette kabinet végét, a képviselők bizalmi szavazással és a költségvetés elfogadásával biztosították a többséget.