Tűz és füst felhő borítja a Kijev feletti légteret, újabb nagyszabású légitámadást indított Oroszország Kijev és több ukrán terület ellen. A Föderáció drónokat, ballisztikus rakétákat és manőverező robotrepülőgépeket is bevetett az akciók során. Kijevi források arról számoltak be, hogy a légvédelem több rakétát és drónt megsemmisített.
Mindeközben a lengyel külügyminiszter Radoslaw Sikorski szerint Lengyelország és más, Ukrajnával határos országok kötelesek lelőni a beérkező orosz rakétákat, még azelőtt, hogy azok belépnének a légterükbe. A külügyi tárca vezetője a Financial Timesnak adott interjúban elmondta, még akkor is, ha az ukrán terület feletti rakéták lelövésével akár az egész NATO-t belevonhtják egy Oroszország elleni háborúba.
Kisebb pánikot okozott a NATO-tagállamok körében a lengyel felvetés. Az észak-atlanti szövetség ugyanis patikamérlegre teszi minden döntését, nyilatkozatát, minden Ukrajnának nyújtott támogatását, nehogy nyílt konfliktusba kerüljön Oroszországgal. Washinton még a kijevi kormányt is igyekszik cáfolni, amely a minap azt állította, amerikai fegyverekkel lőttek orosz célpontokat.
Azt mondanám, hogy jelenleg nincs változás a politikánkban. Nem bátorítjuk és nem tesszük lehetővé az Egyesült Államok által szállított fegyverek használatát Oroszországon belüli csapásokhoz. Megjegyezném, hogy az ukránok a múltban a háború kezdete óta saját maguk is visszaverték a küszöbön álló légitámadásokat, így volt ez például az elmúlt napokban is
– hangsúlyozta a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője.
Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint a washingtoni vezetéssel jó kapcsolatot fenntartó lengyel külügyminiszter esetenként olyan kijelentéseket tesz, amelyeket hivatalos fórumokon nem lenne szabad.
Sikorski külügyminiszter egyfajta héjja pozíciót tölt be a lengyel kormányon belül és ezért is megy időnként úgymond előre. Azt mondta, hogy a lengyelek hajlandóak lennének ilyen kockázatos, vagy tragikus lépést is fölvállalni. Nem véletlen az, hogy utána egy másik kormánytaggal mondatják ki azt, hogy ja, mi nem
– mondta Horváth József.
Az új baloldali lengyel kormánynak nem ez az első olyan javaslata, amely nyíltan hadviselő féllé tenné a NATO-t. Ezeket eddig a szövetségnek sikerült elgáncsolni. A NATO biztonsági főtitkárhelyettese, Mircea Geoană szerint a szövetségnek mindent meg kell tennie hogy segítse Ukrajnát, és hogy elkerülje az eszkalációt. A NATO ezen irányvonala a háború kezdete óta következetes. Tagállamainak önálló kétoldalú lépéseit azonban nem korlátozza.
A témában Somkuti Bálintot, a Mathias Corvinus Collegium kutatóját kérdeztük a Híradóban.