A londoni külügyminisztérium által csütörtökön bejelentett történelmi jelentőségű politikai megállapodással több évtizedes jogi és diplomáciai vita zárul le.
A tárca külön közleményben hangsúlyozza, hogy a szigetcsoport legnagyobb szigetén, Diego Garcián működő, stratégiai fontosságú brit-amerikai haditengerészeti és légitámaszpont működése az egyezmény alapján továbbra is biztosított.
Sir Keir Starmer brit és Pravind Jugnauth mauritiusi miniszterelnök közös közleménye szerint mindkét ország elkötelezte magát a támaszpont hosszú távú és biztonságos működése mellett, mivel a katonai létesítmény létfontosságú szerepet tölt be a regionális és a globális biztonsági rendszer fenntartásában.
Az Egyesült Államokkal csaknem hat évtizede kötött, titkosított szerződésben London vállalta, hogy a Chagos-szigetek kétezer lakóját elszállítja a szigetcsoportról, közvetlen irányítása alá veszi a szigeteket Indiai-óceáni Brit Területek néven, és nem engedélyezi a jórészt Mauritiusra áttelepített egykori lakosok visszatérését.
Az otthonuk elhagyására kényszerített chagosiak és leszármazottaik az elmúlt évtizedekben több bíróság pert is megnyertek a brit kormány ellen, London azonban csak most jutott egyezségre arról, hogy lemond a szigetcsoport feletti fennhatóságról.
A megállapodást lehetővé tévő egyik legfőbb tényező az volt, hogy a Diego Garcián működő támaszpont jövőbeni fennmaradásáról is sikerült egyezségre jutni.
Diego Garcia a hidegháború idején, illetve az öbölháborúk alatt is alapvető szerepet töltött be, és amerikai B-52-es hadászati bombázók is állomásoztak itt.
A londoni külügyminisztérium csütörtöki ismertetésében úgy fogalmaz, hogy a kétévi tárgyalássorozat eredményeként megszületett megállapodás alapján Mauritius szuverenitása a Chagos-szigetek egészére, köztük Diego Garciára is kiterjed, de az egyezmény Nagy-Britanniának is felhatalmazást ad "99 évnyi kezdeti időszakra" a Diego Garcián működő támaszpont feletti szuverén jogok gyakorlására.
A megállapodás szerint Mauritius akadálytalanul végrehajthatja azt a programot, amelynek célja a chagosiak visszatelepítése a Chagos-szigetekre, de ez nem vonatkozik Diego Garciára.
A brit külügyi tájékoztatás hangsúlyozza, hogy politikai megállapodás jött létre, amelyet formális államközi szerződéssel kell majd véglegesíteni.
A minisztérium szerint a politikai megállapodást az Egyesült Államok és India is maradéktalanul támogatja.