Egy újságcikk miatt kérette be Németország nagykövetét a török külügyminisztérium. A Der Spiegel a hétvégén számolt be arról, hogy a német hírszerzés 2009 óta kémkedik Törökország után. Ankara magyarázatot vár Berlintől. „Ez elfogadhatatlan. Minden szükséges jogi lépést megteszünk. A török külügyminisztérium dolgozik az ügyön. Ami a német kémkedést és a nemzetközi lehallgatást illeti, Törökország jogállam, és mind nemzeti, mind nemzetközi szinten a törvények szabta keretek közt fogunk reagálni” – jelentette ki a török energiaügyi miniszter.
Angela Merkel egyelőre nem cáfolta a kémkedésről szóló lapértesüléseket. „Nem hozom nyilvánosságra a német hírszerzés munkájának részleteit. A szükséges dolgokat megvitatja majd az illetékes parlamenti bizottság” – mondta a német kancellár. Amikor korábban kiderült, hogy az amerikai hírszerzés az ő telefonját is lehallgatta, Merkel azt mondta: „barátok nem kémkednek egymás után.” Az újságírók most ezzel a kijelentésével is szembesítették a kancellárt, emlékeztetve, hogy a NATO-tag Törökország is Berlin közeli szövetségesének számít. „Ami a korábbi kijelentéseimet illeti, azok az Egyesült Államokra vonatkoztak. Eltér a véleményünk a biztonság és a személyes információ ellenőrzésének kapcsolatáról. Szerintem ez a nézetkülönbség továbbra is fennáll majd” – tette hozzá Angela Merkel.
A lap úgy tudja: a törökökön kívül a németek legalább egyszer lehallgatták John Kerry amerikai külügyminiszter telefonbeszélgetését is. Az már korábban kiderült, hogy Kerry elődjével, Hillary Clintonnal is hasonlóan jártak el. A német kormány cáfolja, hogy rendszeresen és célzottan megfigyelné az amerikai kormány tagjait. Berlin szerint a két telefonbeszélgetést véletlenül gyűjtötték be.