A csúcstalálkozó házigazdája, Jimmy Morales guatemalai elnök vitaindító beszédében a közép-amerikai migrációs válságra utalva sürgette az iberoamerikai országokat: hagyjanak fel a határfalakról való beszéddel, és összpontosítsanak inkább arra, hogy az emberek megtalálják a lehetőségeket származási országukban.
Morales szerint Guatemala különös figyelemmel követte a több ezer migránsból álló karaván haladását, akik több mint egy hónapja indultak el a hondurasi San Pedro Sulából, és egy részük már megérkezett az Egyesült Államok és Mexikó közötti határövezetben található Tijuanába.
Ezzel kapcsolatosan Enrique Pena Nieto leköszönő mexikói elnök azt kérte az iberoamerikai országoktól, hogy csatlakozzanak az ENSZ globális migrációs csomagjához, amelyet mintegy 190 ország fog aláírni a marokkói Marrákesben decemberben.
Nieto hangsúlyozta: a a migráció megakadályozásának legjobb módja a nemzetek belső fejlesztésének előmozdítása és a kötelezettségvállalás a migránsok emberi jogainak érvényesítésére.
A migráció nem tekinthetőek illegálisaknak. Nincsenek illegális emberi életek
- mondta Evo Morales bolíviai elnök, aki úgy vélekedett: ez a mély migrációs válság nem más, mint tükröződése annak, hogy a rendszer megbukott
Pedro Sánchez spanyol kormányfő szerint olyan szabályozási keretekre van szükség, amelyek biztosítják a migránsok jogait, és lehetővé teszik társadalmaink számára, hogy élvezhessék a rendezett és garanciákat biztosító migráció előnyeit
.
A kérdéskörrel kapcsolatosan Lenín Moreno ecuadori elnök azt kérte az iberoamerikai vezetőktől, hogy beszéljenek az emberi tragédiáról, amelyet a kényszerű migráció és a testvérek tömeges migrációja jelent.
Az iberoamerikai vezetők ezenkívül a nők társadalmi szerepvállalása növelésének szükségességére és a nemi alapú megkülönböztetés csökkentésére helyezték a hangsúlyt.
Az Iberoamerikai Főtitkárság nevű támogatószervezet főtitkára, a Costa Rica-i Rebeca Grynspan felszólította az iberoamerikai közösség 22 országát, hogy erősítsék meg küzdelmüket a nemek közötti egyenlőségért és az erőszak ellen. Bejelentette továbbá egy olyan jelentés kidolgozását, amely meghatározza a nők gazdasági szerepvállalását gátló jogi akadályokat. A jelentést az ENSZ nemek közötti egyenlőséggel és a nők társadalmi szerepvállalásának előmozdításával foglalkozó egységével közösen dolgozzák ki.
Ezzel kapcsolatosan VI. Fülöp spanyol király hangsúlyozta a nők jogi és gazdasági helyzete megerősítésének szükségességét.