Sebastian Kurz kancellár az államfővel, Alexander Van der Bellennel történt megbeszélés után döntött úgy, hogy kezdeményezi Herbert Kickl belügyminiszter menesztését. A kancellár sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy Kickl a korrupciós botrányt kiváltó videó elkészítésének időpontjában az FPÖ főtitkára volt.
A néppárti kancellár hangsúlyozta: a kormányátalakítás az egyedüli helyes lépés, hogy biztosítani lehessen Ausztria stabilitását, bár a Strache-botrány ennek ellenére is sokat ártott az ország nemzetközi magítélésének.
A kancellár szerint a jelen helyzetben az lett volna következetes, ha Kickl önként lemond tisztségéről. Kurz hangsúlyozta: mostani lépését egyeztette Alexander Van der Bellen elnökkel. Ausztriában hivatalosan csak az államfő bocsáthat el minisztereket.
Kurz a Strache-üggyel összefüggésben kijelentette: teljes átláthatóságra és a történtek hiánytalan feltárására van szükség.
Az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke ismételten kijelentette: az FPÖ nincs tisztában a botrány horderejével. Hiányolja a helyzet kezeléséhez megkövetelt érzékenységet is volt koalíciós partnereitől - tette hozzá. Mint mondta, önmagában teljességgel kiállt a tartalmi kormányzati munka mellett, azonban - úgy fogalmazott - egyes személyek nem bizonyultak kormányképesnek.
A szabadságpárti miniszterek távozását illetően megjegyezte, az előrehozott választásokig szakértők, illetve vezető tisztviselők látják el a tárcavezetői teendőket.
Az APA osztrák hírügynökség az FPÖ egyik szóvivőjére hivatkozva közölte, hogy egységesen lemondanak az osztrák szabadságpárti miniszterek.
Az FPÖ ezzel valóra váltja korábbi fenyegetését, miszerint amennyiben Kurz javasolja Alexander Van der Bellen államfőnek Kickl menesztését, úgy a párt miniszterei benyújtják lemondásukat.
Pamela Rendi-Wagner, az ellenzéki szociáldemokraták elnöke, miután fogadta őt az államfő, arról beszélt, hogy az utóbbi napok kormányválsága igazi alkotmányos válsággá nőtte ki magát. Sürgette, hogy a jelen helyzetben a felek helyezzék a háttérbe pártpolitikai érdekeiket és az állam érdekeit vegyék előre. Mint mondta, a teljes mostani vezetést szakértői kormánnyal kell felváltani, mert csak egy ilyen intézkedés jelenthet "jó és tartós megoldást".
A szociáldemokrata politikus ugyanakkor nyitva hagyta, hogy támogatni fogja-e Kurz által felvázolt átmeneti kormányzatot, vagy azt a bizalmatlansági indítványt részesíti előnyben, amelyet Peter Pilz, a Liste Jetzt vezetője jelentett be. Rendi-Wagner a nap folyamán a kancellárral is egyeztet.
Norbert Hofer, az FPÖ vasárnap megválasztott elnöke szintén nyitva hagyta a kérdést, hogy támogatni fogja-e a Sebastian Kurz elleni bizalmatlansági indítványt. Az ORF közszolgálati televízió műsorában elmondta: erről a következő napokban fognak dönteni. Kijelentette: számára is nagyon fontos Ausztria stabilitása.
A kancellár még szombat este jelentette be, hogy felbontja a koalíciót az FPÖ-vel, miután annak korábbi vezetője, Heinz-Christian Strache egy korrupciós botrány miatt lemondani kényszerült alkancellári és pártelnöki tisztségéről.
MTI