Egymás után esnek el a kelet-ukrajnai települések, miközben a kijevi kormányerők folyamatosan adják fel állásaikat. A védekezők ember-, lőszer-, és fegyverhiány miatt jobbára már csak arra koncentrálnak, hogy a Föderáció területére mérjenek drón- és rakétacsapásokat.
Az orosz úthenger ezzel egy időben lassan, de biztosan halad előre és felőrli az ukránok ellenállását. Komoly áttörést ugyanakkor a támadók sem érnek el a frontvonalon, de szakértő szerint nem is ez a céljuk. Ezekkel a szavakkal lehetne leírni az elmúlt hónapok harci cselekményeit.
A moszkvai hírek pedig a hét elején is ezt támasztották alá. Ismét. Az orosz védelmi tárca legutóbbi hadijelentése szerint csapataik előretörtek a donyecki régióban, és ellenőrzésük alá vonták Progressz és Jevhenyivka településeket.
A legutóbbi offenzíva során az ukrán hadseregnek mintegy kétezer katonája esett el vagy sebesült meg súlyosan a harci érintkezés vonalán, sőt több zsoldossal, köztük nyugati országok fegyvereseivel is végeztek az oroszok – legalábbis ezt állítja az illetékes tárca. Szergej Lavrov külügyminiszter ismét figyelmeztette Kijev szövetségeseit, hogy ne vegyenek részt közvetlenül a harcokban és ne fenyegetőzzenek.
Rendre azt mondják, hogy Putyin elnök atombombával fenyegetőzik, bár ilyet még egyszer sem mondott az államfő. Megtette helyette ezt azonban több európai ország és az Egyesült Államok is. A volt brit kormányfő azzal fenyegetőzött, hogy kész megnyomni az aktiváló gombot. Akkor kérdezem, hányadán is állunk a fenyegetőzéssel
– tette fel a kötői kérdést Szergej Lavrov.
Nem marad el az ukránok válasza sem. A kijevi kormányerők három üzemanyagtartályra mértek dróncsapást egy olajraktárban Oroszország Kurszki területén. Moszkva közlése szerint a légvédelmi rendszereik hét, Ukrajna által indított pilóta nélküli robotrepülőt semmisítettek meg, egyes drónok ugyanakkor becsapódtak.
Kijevben most abban bíznak, hogy azok a rabok, akiknek felfüggesztették börtönbüntetésüket, a frontra vezényelték őket, motiváltak lesznek és sikereket érhetnek el az oroszok ellen.
"Néhány srác azt mondta nekem, hogy még legalább egy kis időt maradjak életben. Megkérdeztem, mit értenek az alatt, hogy egy kis időt. Nem így állok hozzá. Szolgálom a hazámat, harcolok, és megváltoztatom az életemet" – mondta egy férfi, aki többedmagával amnesztiát kapott, amiért vállalta, hogy harcol az oroszok ellen.
Bár a Föderáció katonai sikere vitathatatlan, Ukrajnának pedig egyre kevesebb pénzt folyósít a Nyugat, a háború lezárását kizárólag tárgyalóasztalnál lehet elérni – ezt pedig egyre többen látják be. Ezt az álláspontot képviseli konzekvensen a magyar kormány is a fegyveres konfliktus kirobbanása óta.
Legutóbb Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta Tusnádfürdőn, hogy békét csak kívülről lehet hozni, mert sem Moszkva, sem pedig Kijev nem akar kiegyezni egymással.