Folyamatosan zajlanak a helyreállítási munkálatok Bejrút kikötőjében a múlt heti robbanás után. A detonáció helyén egy 43 méter mély gödör keletkezett. Mivel a környékbeli épületek életveszélyessé váltak, így sokan nem térhetnek haza. A becslések szerint legalább 300 ezer ember veszítette el az otthonát. Közülük legalább 80-100 ezer gyermek, aki elszakadt családjától és egyedül bolyong a városban.
Az áldozatok között sok a külföldi is, akik a kikötőben dolgoztak. Ez pedig megnehezíti az eltűntek azonosítását.
A detonációt követően kiderült, hogy illetékesek éveken át rendszeresen figyelmeztették a hatóságokat, hogy a hatalmas mennyiségű ammónium-nitrát kikötői tárolása óriási veszélyt jelent, de senki nem tett semmit.
Az országban egyre feszültebb a helyzet. A hétvégén több ezren vonultak utcára igazságot követelve az áldozatoknak. A demonstrálókat főként az háborította fel, hogy elkerülhető lett volna a tragédia.
A rendszerellenes tüntetések már tavaly október óta tartanak. A múlt heti robbanás pedig csak kiélezte az elégedetlenségeket. A feldühödött tüntetők veterán katonák vezetésével elfoglalták a külügyminisztériumot, ostrom alatt tartottak több más minisztériumot, és összecsaptak a rendőrökkel is. Végül a hadsereg szorította ki őket.
Előrehozott választásokat tartanak
Hasszan Diab miniszterelnök bejelentette: előrehozott választásokat tartanak az országban, hogy megoldódjon a belpolitikai válság. Közben lemondott az információs miniszter, és állítólag további távozások várhatóak. A libanoni kormány ma dönt a választások megrendezéséről.
Időközben több ország összefogott, hogy segítse a helyreállítási munkálatokat Bejrútban. Az adományozó konferencián jelentős erőforrásokat ígértek a válságba került Libanonnak.
Szóba került egy hosszabb távú gazdasági segítség is, de azt reformokhoz kötnék. Ezért sürgeti az idő Libanon vezetőit, hogy új kormány alakuljon és elinduljanak a változáshoz vezető úton.
Teherán óva int a robbanás átpolitizálásától
A bejrúti robbanás átpolitizálásától óvott hétfőn az iráni külügyi szóvivő, valamint felszólította az Egyesült Államokat, hogy oldja fel a Libanon ellen hozott szankcióit.
"Néhány ország megpróbálja átpolitizálni a robbanást a saját érdekeinek megfelelően" - jelentette ki Abbász Muszavi újságírók előtt Emmanuel Macron francia elnök csütörtöki, bejrúti látogatására utalva, ahol Macron leszögezte: a donorországok segítenek Libanonnak a helyreállításban, ám figyelni fogják, hova kerülnek az adományok.
Bejrútban kedden több mint 2700 tonna, évek óta a város kikötőjében tárolt ammónium-nitrát robbant fel, ami miatt legalább 150 ember meghalt, mintegy hatezren megsérültek és százezrek otthona vált lakhatatlanná Bejrútban. Haszan Naszrallah, az Irán által támogatott libanoni síita Hezbollah vezetője pénteken határozottan tagadta, hogy a szervezetnek bármiféle olyan raktára van a bejrúti kikötőben, amely a robbanásnak lehetett volna az okozója.
MTI/Hír TV