Céljuk egy meghatározott ideológiai irányvonal erősítése, amely összhangban áll a baloldali-liberális érdekekkel, elősegíti a tömeges migrációt, és szembeszáll azokkal a kormányokkal, amelyek a globalista törekvések ellenében politizálnak.
Hozzátette, a USAID-et eredetileg humanitárius és fejlesztési segítségnyújtásra hozták létre, ám mára az egyik legbefolyásosabb médiatámogató szervezetté vált. A hivatalos nyilvántartások szerint Joe Biden elnöksége alatt az ügynökség számos, médiával foglalkozó NGO-t finanszírozott - sok közülük valójában lobbiszervezetként működik, nem pedig független sajtóorgánumként. Ukrajnában például tízből kilenc médiumot a Biden-adminisztráció támogatott.
A bejegyzés szerint Magyarország sem maradt ki ebből a folyamatból. Samantha Power, a USAID igazgatója 2023-ban Budapestre látogatott, és a Szabó Ervin Könyvtárban találkozott a magyar sajtóra fókuszáló NGO-k képviselőivel. Bár a hivatalos közlés szerint a téma a "szabad sajtó" volt, valójában egy stratégiai megbeszélés zajlott arról, hogyan növelhető az ellenzéki médiumok befolyása és elérése amerikai pénzügyi támogatás révén.
Magyarországon a USAID többek között az alábbi médiumokat támogatta: a 444.hu több mint 8 millió forintot (mintegy 22 000 dollár) veszített az USAID kifizetések befagyasztásával; a G7 & Jelen egyenként több mint 7 millió forintot (mintegy 19 000 dollár) kaptak. A Klubrádió & Magyar Hang egyenként több mint 10 millió forintot (mintegy 27 000 dollár) zsebeltek be - írta, majd közölte: a Tilos Rádió 7 millió forint (mintegy 19 000 dollár) támogatásban részesült.
Kovács Zoltán szerint nemcsak Magyarországon figyelhető meg ez a jelenség. Lengyelországban is jelentős támogatásokat kaptak a baloldali-liberális médiumok és aktivista szervezetek. Az egyik legnagyobb kedvezményezett a Gazeta Wyborcza, az ország vezető baloldali napilapja volt, amely az elmúlt nyolc évben mintegy 20 millió dollár támogatáshoz jutott. A lap élesen bírálta a lengyel konzervatív kormányt, és narratívája szorosan illeszkedett az ellenzék álláspontjához.
A bejegyzésben szerepelnek további támogatott szervezetek is: az Okopress (oknyomozó újságírás) 1,5 millió dollárt kapott 2018 óta; a Mariusz Szczygieł Fundacja Instytut Reportażu 500 000 dollárt kapott baloldali politikai rendezvények szervezésére, sőt, kormányellenes tüntetések plakátjainak gyártására is. A Polskie Forum Migracyjne 2 millió dollárt kapott a migránsok lengyel társadalomba való beilleszkedésének segítésére. A Demagog (tényellenőrző portál) 40 000 dollárt kapott, hogy népszerűsítse a migrációval és bűnözéssel kapcsolatos "ellenkező" narratívákat. A Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért több millió dollár támogatást kapott újságírók, aktivisták és menedékkérők jogi védelmére; Krytyka Polityczna pedig 5 millió dollárt kapott egy új baloldali politikai mozgalom építésére Lengyelországban.
Az államtitkár közölte, a támogatások folyósítását Donald Trump döntése egy időre leállította: az amerikai elnök 90 napos segélymoratóriumot rendelt el, amely megakasztotta a USAID médiatámogatásait. Ám a globalista hálózatok gyorsan alkalmazkodtak - a pénzáramlás Washingtonból Brüsszelbe helyeződött át.
Kifejtette, az európai intézmények készen állnak arra, hogy átvegyék a USAID szerepét. Daniel Freund liberális EP-képviselő nyíltan kijelentette: Brüsszelnek tovább kell vinnie a USAID finanszírozási mechanizmusait. Az EUobserver hírportál megerősítette: uniós cél, hogy továbbra is támogassák a migrációpárti, szuverenitásellenes médiumokat - immár európai pénzből. Kovács Zoltán emlékeztetett, Magyarország évek óta figyelmeztet a külföldről finanszírozott médiumok és NGO-k politikai beavatkozására. 2022-ben kiszivárgott hírszerzési jelentések igazolták, hogy ezek a szervezetek aktívan támogatták az ellenzéki pártokat a magyar választások során. Most, hogy az amerikai pénzek Brüsszelbe áramlanak, az erőfeszítések más forrásból, de zavartalanul folytatódnak.
A magyar kormány álláspontja világos: nem tűrjük el a külföldi beavatkozást a nemzeti politikába. Nem engedjük, hogy Brüsszelből finanszírozott NGO-k, baloldali médiumok és politikai szervezetek kívülről próbálják befolyásolni Magyarország demokratikus folyamatait. Az ellenzéki média nagykövetségeken keresztüli eltartásának időszaka lezárult - írta, hozzátéve: Magyarország nincs egyedül ebben a küzdelemben. Szlovákia és Szerbia vezetői is politikai destabilizációs törekvéseket tapasztaltak, és nyíltan beszéltek a szuverenitásukat aláásni próbáló külföldi befolyásról. A nagy kérdés tehát az: ellenállnak-e az európai országok ennek a befolyásolási kampánynak, vagy Brüsszel válik a politikai manipuláció új központjává? - zárta bejegyzését.
Forrás: MTI
Fotó: MTI