„Kifelé az iszlámmal!” – skandálják a flamand bevándorlásellenes és szélsőjobboldali szervezet által meghirdetett demonstráció résztvevő Brüsszelben. A megmozduláson a belga hatóságok szerint 5500-an jelentek meg.
„Fel akarjuk emelni a hangunkat a Marrákesi paktum ellen – kezdte Dries Van Langenhove, a Schild En Vrienden alapítója. – Szerintünk antidemokratikusan hozták meg az erről szóló döntést. Nem bírják az emberek többségének a bizalmát, nincs többsége a kormánynak. Szerintem a jövőben a belga kormány tagjainak jobban oda kell figyelniük arra, hogy mit akarnak az emberek igazából” – mondta a belga jobboldali ifjúsági szervezet alapítója.
A kezdeti békés vonulás azonban erőszakba torkollott. A tömeg át akarta törni a rendőrkordont, hogy bejussanak az Európai Bizottság épületébe, majd több százan kövekkel dobálták meg az egyenruhásokat. Több ablakot is betörtek.
A rendfenntartók válaszul könnygázt és vízágyút vetettek be és mintegy ötven embert őrizetbe vettek.
„Mindannyian migránsok gyerekei vagyunk” – ez már az ellentüntetők egyik transzparensén olvasható. Ezt a megmozdulást a fiatal szocialisták hirdették meg. Körülbelül ezren vehettek részt ezen a demonstráción.
„A marrákesi paktum elleni menetet szerveztek, és a Facebook-eseményen azt írták, a flamand emberek nevében beszélnek. Magam is flamand és belga vagyok, nem aggódom. Több ezer ember szintén nem aggódik emiatt a menet miatt, és szolidaritásra, emberségre szólítunk fel, emberi és szolidaritásra épülő menekültpolitikára” – nyilatkozta Renzo Clevers, a fiatal szocialista mozgalom elnöke.
Eredetileg a belga hatóságok nem engedélyezték a két tüntetést, az esetleges összecsapásokra és rendbontásra hivatkozva, de visszavonták a tiltást.
Az ENSZ migrációs csomagja miatt kisebbségbe került a belga kormány, miután az Új Flamand Szövetség kilépett a koalícióból.
A flamand nacionalista párt amiatt döntött így, hogy Charles Michel a tiltakozásuk ellenére is aláírta az ENSZ migrációs csomagját, amit a parlamenti képviselők nagy többsége is támogatott.
A világszervezet 193 országa még 2 éve egyezett meg erről a nem kötelező érvényű egyezményről, hogy visszaszorítsák az illegális migrációt, felgyorsítsák a jogosulatlanul érkezők kitoloncolását és erősítsék a migránsok beilleszkedését. A jóváhagyási folyamatból azonban az Egyesült Államok, Izrael, Ausztrália, valamint több európai uniós tagállam, köztük Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia is kilépett, mert a szerződés szerintük sérti a nemzeti szuverenitást, mert a migrációt emberi jognak tartja, illetve, nem tesz különbséget menedékkérők és bevándorlók között.