Az olasz lapok hétvégi kiadásai is mind a római kormány költségvetési harcáról szólnak. Guiseppe Conte populista kabinetje Brüsszel türelmét teszteli, vagy inkább az euróövezet szabályainak a határait feszegeti. Szerdán ugyanazt a költségvetést küldte Brüsszelbe, amelyet az Európai Bizottság októberben visszadobott.
Ez volt a legelső alkalom, hogy az uniós testület visszautasított egy tagállam büdzsétervezetet. És az első alkalom, hogy egy tagállam megmakacsolja magát, és nem fogadja el az uniós ajánlásokat.
A tervezetben nem változtattunk a számokon, sem a növekedési előrejelzéseken, mert úgy véljük, hogy Olaszországnak erre a büdzsére van szüksége
– nyilatkozta Luigi Di Maio olasz miniszterelnök-helyettes.
A Bizottság azért nem fogadta el az olasz tervezetet, mert az előre jelzettnél nagyobb költségvetési hiányt tartalmazott és a takarékosság helyett nagyszabású állami kiadásokat tervezett. Ezt újabb hitelből fizetné Róma, de Brüsszel szerint ez már kockázatos, ugyanis az olasz államadósság rekordnagyságú, a GDP 130 százaléka - ez több mint a kétszer nagyobb, mint az EU-ban megengedett 60 százalékos plafon.
Kényelmetlen ez a helyzet. Nagyon nehéz helyzetben vagyunk, és szerintem a vezetőink nem teljesen értik a realitásokat. Én leginkább a fiatal nemzedékek miatt aggódom
– állítja egy római polgár, Dario Palermo.
Az olasz poplista kormány arra hivatkozik, hogy a gazdaságot beruházásokkal lehet felpörgetni, a növekedés beindítása a kulcs. A Bizottság azonban a szabályok áthágása miatt túlzottdeficit-eljárást indíthat Olaszország ellen, és súlyos pénzbüntetést is kiszabhat. Ha megtörténik a kenyértörés Brüsszel és Róma között, annak negatív következményei az egész euroövezetre kihathatnak.