Orbán Viktor, valamint a Jobbik ajánlásával készült szalámi cigányokból és egy haláltábor krematóriumában sült szűzpecsenye Rossini módra. Linz központjában, a városháza épületében láthatóak ezek a náci szimbólumokkal terhelt magyar- és romaellenes plakátok. Eva Maria Barki hiába tett bujtogatás miatt feljelentést bűncselekmény hiányában, lezárták a nyomozást. „Ez nem úgy néz ki, hogy romáknak akarnak segíteni, ez kifejezetten a magyar miniszterelnök ellen szól – csak politikai okok vannak, semmi más!” – mondta Eva Maria Barki.
A gyűlöletkeltő tárlat miatt hiába tiltakozott az Ausztriában élő romák kulturális egyletének elnöke is, a szocialista városvezetés mégis befogadta Marika Schmiedt alkotásait.
„Ezt a kiállítást mi nem egy Magyarországgal szembeni provokációként értelmezzük, hanem egész Európa romapolitikáját minősíti” – mondta Julius Stieber. Az osztrák nagyváros kulturális igazgatója nem érti a magyarok felháborodását azt állítja, őket nem zavarná, ha a kancellár fotója díszelegne egy török bevándorlókból készült füstölnivaló címkéjén. „Én nem hinném, hogy Ausztria tiltakozna, ha valami hasonló történne Magyarországon és itt szeretném hangsúlyozni, hogy egyetlen európai ország sem tiltakozott a kiállítás miatt, csak a magyarok” – közölte Julius Stieber.
A linzi városházán csak egyetlen politikus, a magyar miniszterelnök képmása szerepel a montázsokon. A bécsi magyar nagykövet azt mondja, Heinz Fischer osztrák államfő érzékenyen reagált tiltakozására – pedig ő is baloldali politikus. „A köztársasági elnök válaszolt a levelemre, azt írta, hogy aggódik az ügy miatt. Az ügyet illetékességből továbbította a külügyminiszternek, aki egyben osztrák alkancellár is” – mondta Szalay-Bobrovniczky Vince.
Arról egyelőre nincs adat, pontosan hányan tekintették meg tárlatot, hatása azonban már érzékelhető az osztrák sajtó Magyarországról szóló előítéletes írásaiban.
Tekintse meg a teljes műsort: