Juan Guaidó január végén nevezte ki magát Venezuela elnökének, és azóta is azon dolgozik, hogy ténylegesen átvehesse a hatalmat Nicolás Maduro államfőtől.
„Hadd legyek nagyon egyértelmű. Továbbra is ellátjuk a feladatokat, segítünk, ahol kell, hogy egyszer és mindenkorra szabaddá váljunk és megmentsük a demokráciát az országban. Venezuela, itt van az elnököd. Nem állunk le, amíg nem tesszük szabaddá az egész országot, folytatjuk, és egyre közelebb kerülünk a célunkhoz” – mondta a nem hivatalos elnök.
Guaido hétfőn érkezett meg a caracasi repülőtérre, ahol papíron letartóztatás várt volna rá, mivel megszegte az utazási tilalmát. De végül egy ujjal sem nyúltak hozzá, mert az őt támogató országok diplomatái körülvették, és kikísérték az épületből. Argentína, Brazília, Kanada, Chile, Ecuador, Franciaország, Hollandia, Portugália, Románia, Spanyolország és az Egyesült Államok is képviseltette magát a fogadó bizottságban, amelynek tagja volt a német nagykövet is.
Daniel Krienert ezért kiutasítja az országból a venezuelai kormány – a hivatalos indoklás szerint ugyanis beavatkozott az állam belügyeibe. A diplomatának 48 órája van arra, hogy elhagyja Venezuelát.
Korábban az Egyesült Államok, valamint több latin-amerikai és EU-s kormány is arra figyelmeztette a venezuelai vezetést, hogy Guaidónak nem eshet bántódása. Az ellenzéki politikust több mint ötven ország ismeri el Venezuela elnökének, de Nicolás Maduro továbbra is élvezi többek közt Oroszország, Kína és Kuba támogatását.
Szombaton a Maduro-kormány ellen és mellett is tüntetést rendeznek Venezuelában. Az elnök továbbra is azt mondja: le fogják győzni az ellenzéket.
„Egy őrült kisebbség továbbra is gyűlölködik. Ez az ő bajuk. De mi nem figyelünk oda rájuk, honfitársaim. Meg fogjuk őket állítani. Hadd csinálják csak, le fogjuk győzni őket, ebben legyetek teljesen biztosak. Chavezért megcsináljuk, országunk nagyszerű történelméért megcsináljuk” – mondta Maduro.
Közben a venezuelai hatóságok szerdán őrizetbe vettek egy amerikai tudósítót – csakúgy, mint korábban sok más külföldi újságírót, akik beszámoltak a belpolitikai válságról. Cody Weddle-t bár később szabadon engedték, kitoloncolták az országból.
Az EU elítéli a kiutasítást
Határozottan elítélte Németország nagykövetének venezuelai kiutasítását csütörtökön az Európai Unió. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai képviselője teljes támogatásáról biztosította az ügyben Berlint. Kiemelte, hogy a diplomáciai munkát akadályozó intézkedések csak a feszültség fokozódásához vezetnek, aláássák a válság politikai rendezését.
Az Európai Unió továbbra is a békés, demokratikus és politikai megoldás keresésén fog dolgozni – írták a brüsszeli közleményében.