Az Izraeli védelmi Erők egy héttel a tűzszünet kezdete után péntek hajnalban ismét a Hamász állásait támadták. Az X közösségi oldalon azt írták, a Hamász megsértette a tűzszüneti megállapodást és megtámadta katonáit, valamint izraeli területet lőtt rakétával. A bejelentés előtt megszólaltak a légvédelmi szirénák Dél-Izraelben, nem sokkal később pedig az izraeli légierő csapásokat hajtott végre Gázában.
Csütörtök éjjel a fegyverszüneti megállapodás részeként lezajlott az utolsó csere, a Hamász elengedett 8 izraeli túszt, Jeruzsálem pedig engedélyezte újabb 30 bebörtönzött palesztin szabadon bocsájtását.
A palesztin Vörös félhold arról számolt be, hogy több mint 1100 segélyszállító teherautó érkezett a Gázai övezetbe az átmeneti fegyvernyugvás kezdete óta. A palesztin szervezet közlése szerint a járművek a rafahi átkelőn keresztül jutnak be a térségbe.
A párizsi székhelyű Orvosok Határok Nélkül tisztviselője ugyanakkor arról számolt be, hogy kezelhetetlen a válsághelyzet a Gázai övezetben.
Ez már túlmutat egy humanitárius válságon. Ez egy sorscsapás. A Gázai övezet kórházainak háromnegyede nem működik, a katonai csapások tönkretették az egészségügyi rendszert. A krízisen képtelenek vagyunk úrrá lenni
– hangsúlyozta a szervezet elnöke.
Az amerikai külügyminiszter közel-keleti tárgyalásain a gázai civilek védelmében emelt szót. Antony Blinken azt mondta, Benjamin Netanjahu kormányfőnek gondoskodnia kell az övezet déli részén lakók védelméről.
Izrael rendelkezik a világ egyik legkifinomultabb hadseregével. Képes semlegesíteni a Hamasz által jelentett fenyegetést, miközben minimálisra csökkenti az ártatlan áldozatok számát. És kötelessége, hogy így tegyen
– fogalmazott az amerikai diplomácia vezetője.
A konfliktus kapcsán megszólalt a jordán király is. II. Abdalláh azt mondta, hogy növelni kell a zsidó államra helyezett nyomást a segélyszállítmányok érdekében. Az uralkodó szerint elfogadhatatlan, hogy a civilek katasztrofális humanitárius helyzetben kell, hogy éljenek.