Globális katasztrófától tartanak a környezetvédő szervezetek. A föld tüdejének nevezett Amazonas esőerdőben ismét lángok pusztítanak.
A tavalyi katasztrófához lépest ráadásul 28%-al több helyen csaptak fel a lángok.
Jair Bolsonaro elnök egy éve személyeskedő vitát folytatott Emmanuel Macron francia elnökkel arról, hogy kihez tartozik az Amazonas és kinek a kötelessége megvédeni azt.
Brazil részről visszatérő érv ebben a vitában az, hogy azok az országok fenyegetik Brazíliát szankciókkal, amelyek saját őserdeiket korábban szinte teljes kiirtották.
Megértjük az Önök által érzett aggodalmakat, annak tükrében, hogy Önök mit tettek. Meg akarnak kímélni minket attól, hogy elpusztítsuk az erdeinket, mint ahogy Önök elpusztították a saját erdeinket korábban
- közölte a brazil gazdasági miniszter a washingtoni központú Aspen Intézet online konferenciáján.
Közben a föld másik nagy kiterjedésű összefüggő erdőségében, Szibériában is felcsaptak a lángolnak.
Csak tegnap az erdővédelmi szolgálat más szervek segítségével 66 helyszínen, 720 hektár területen oltotta eloltotta a tüzeket. 2300 ember, 400 jármű és 28 repülőgép vesz részt az oltásban, további 64 repülő pedig felderítést végez további tüzek után kutatva
- közölte a repülős erdővédelmi szolgálat igazgatóhelyettese Moszkvában.
A szibériai tűzoltók munkáját a légierő ejtőernyős egységei is támogatják Jakutföldön. A meteorológusok további tikkasztó hőséget és szárazságot jósolnak, így a tűzveszély elmúlására rövid távon nem lehet számítani az erdős, tundrás, tőzeglápos területeken Szibériában. A klímakutatók attól tartanak, hogy a tüzek megszaporodása annak a jele, hogy az álladóan fagyott földréteg, az úgynevezett permafroszt felolvad, ami tovább gyorsítja a klímaváltozást a világban.
HírTV