A baloldali és zöldcsoportok hívására ezrek követeltek népszavazást Spanyolország államformájáról. „Köztársaságra van szükségünk, mert ez a legteljesebb demokrácia, ahol az állam fejét az emberek demokratikusan választják meg, nem a születési jog. És amúgy Spanyolországban monarchia van, amelyet egy diktátor rakott ránk, aki puccsot hajtott végre egy legitim, az emberek által választott köztársasági kormány ellen” – mondta egy tüntető.
A spanyol királyi családot az elmúlt években több támadás érte az adófizetők pénzéből költött luxuskiadások miatt, miközben az ország megszorításokra kényszerült a válság miatt, és minden negyedik spanyolnak nem volt állása. Ráadásul az uralkodói család több tagját is korrupcióval vádolják, a király egyik lánya bíróság elé került a feltételezett visszaélések miatt. „Szerintem az a társadalom elleni gyalázat, hogy ebben a válságban a támogatásukért, a hatalmas fizetésükért dolgozunk. Másrészt pedig, aki vezetni akarja az országot, választáson kell indulnia” – mondta egy monarchiaellenes tüntető.
Spanyolországban egyelőre a hivatalos öröklési menetrend van érvényben, a kormányzó spanyol néppárt is ezt támogatja. János Károly utódja fia, Fülöp lesz, aki korábban kijelentette: támogatja a kormány hétvégén bejelentett munkahelyteremtő intézkedéseit. A madridi kabinet gazdaságélénkítő programja a többi között 5 százalékkal csökkenti a vállalkozások adóját és hatmilliárd eurót különített el munkahelyteremtő intézkedésekre.