Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő arról számolt be, hogy a kormány csütörtökön megállapodást írt alá a COVAX társvezetőjeként működő GAVI vakcinaszövetséggel. Hangsúlyozta: Kína elkötelezett abban, hogy az általa fejlesztett és alkalmazott oltóanyagokat globális közkinccsé tegye, és prioritásként tekint arra, hogy ezekkel ellássa a fejlődő országokat.
A közleményből nem derül ki, hogy Kína pontosan milyen módon járulna hozzá az alaphoz, a megállapodás részleteit egyelőre nem tették közzé.
A WHO azt a célt tűzte ki, hogy a COVAX-on keresztül 2021 végéig kétmilliárd adag oltóanyagot, 245 millió kezelést és félmilliárd koronavírus-tesztet biztosítson. A jelenleg klinikai tesztelés alatt álló védőoltások közül kilenc - köztük két kínai fejlesztésű vakcina - esélyes arra, hogy kiválasszák a program keretében történő alkalmazásra. Összesen egyébként négy kínai fejlesztésű oltóanyag tart a klinikai tesztek harmadik fázisában.
A COVAX alaphoz eredetileg szeptember 18-ig csatlakozhattak volna a részvevők, ám ezt a határidőt az Egyesült Államok és Oroszország mellett Kína is elmulasztotta, jóllehet a pekingi vezetés még korábban kijelentette, hogy a saját fejlesztésű vakcináit "globális közkinccsé teszi".
Tedrosz Adhanom Grebrejeszusz, a WHO főigazgatója szeptember végén elmondta, hogy addig 167 ország, vagyis a világ lakosságának 70 százaléka csatlakozott a COVAX-hoz. António Guterres ENSZ-főtitkár pedig közölte, hogy az addig összegyűjtött hárommilliárd dollár mellett további 35 milliárd dollárra volna szükség a célok megvalósításához.
MTI