Tajvan újra egyesülni fog Kínával, akár erőszak árán is – jelentette ki a kínai elnök beszédében, amit a tajvani kapcsolatok javulásának 40. évfordulója alkalmából adott.
Hszi Csin-ping hangsúlyozta, Kína célja a békés egyesülési folyamat, ám nem mond le az erőszak alkalmazásának jogáról sem. Kiemelte, Tajvan függetlensége katasztrófához vezetne, így azt Kína soha nem fogja támogatni.
„Taiwani honfitársaink - függetlenül politikai vallási vagy társadalmi hovatartozástól, és függetlenül attól, hogy katonák vagy civilek, vagy, hogy melyik régióban élnek – tisztában kell legyenek azzal, hogy Tajvan függetlensége súlyos katasztrófába döntené őket. Mindenkinek határozottan szembe kellene szállnia a Tajvan függetlenséget hirdető szeparatistákkal, és közösen kellene egy fényes jövőre, egy békés egyesülésre törekedni” – mondta a kínai miniszterelnök.
A Kínától mintegy 160 km-re fekvő sziget 70 éve gyakorlatilag önállóan kormányozza magát, a pekingi vezetés azonban továbbra is Kína egyik tartományának tekinti. A kínai nacionalisták a polgárháború végén, a Kínai Népköztársaság 1949-es megszületésekor menekültek Tajvanra, ahol továbbra is fenntartották a kommunisták által megdöntött Kínai Köztársaságot.
Az elmúlt években felerősödött a vita Peking és Taipei között, Kína egyre nagyobb erőfeszítést tesz az egyesítés érdekében, és egyre több nemzetközi partnert sürget arra, hogy szakítsa meg diplomáciai kapcsolatait a szigettel.
„A békés egyesülés után Taiwan hosszútávú békét, az ország polgárai pedig virágzó és sikeres életet élvezhetnek majd. A nagy anyaország támogatásával a Taiwani honfitársaink jóléte egyre növekedni fog, egyre jobban fognak fejlődni, a nemzetközi közösségen belül egyenes háttal, nagyobb magabiztossággal állhatnak majd ki, biztonságosabb lesz az ország és polgárai méltóságteljesen élhetnek.”
A beszédet megelőzően Tajvan elnöke felszólította a kínai vezetőt, hogy fogadja el, hogy egy önálló Kínai Köztársaság működik Tajvanon, 23 millió szabadon és demokráciában élő emberrel.