Szombaton még az utolsó pillanatban egy műszaki hiba miatt elhalasztották, vasárnap azonban már sikerült elindítani az űrszondát a Naphoz a floridai Cape Canaveral-i űrközpontból. A Parker Solar Probe-ot egy Delta IV-es rakétával emelték a magasba. Az eszközzel több rekordot is megdöntenek: küldetése végére 692 ezer kilométer per órás sebességre gyorsul majd fel. Ilyen gyors járművet korábban még nem alkotott az emberiség.
A másik a küldetéshez kapcsolódik: az űrszonda a Nap légkörét fogja vizsgálni, de minden korábbinál közelebb megy a csillaghoz. 6,1 millió kilométerre. A szonda a tervek szerint bejut a Nap külső légkörébe, vagyis a koronájába. Ez egy ritkás gáz-plazma aura, a Földről a napfogyatkozáskor lehet megfigyelni. A szondát egy amerikai asztrofizikusról nevezték el.
A 91 éves Eugene Newman Parker a helyszínen követte a felbocsátást. „A kilövés miatti körömrágás helyett azokra érdekes dolgokra kell gondolnom, amit még nem ismerünk, és amelyet feltételezésünk szerint a következő 6-7 éveben tisztázhatunk. Ez egy teljesen új szakasz. Nagyon érdekes lesz majd megtudni az eredményekből, hogy a nap koronájában miért van millió fokos hő” – lelkesedett az atomfizikus.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA által összegyűjtött adatok révén a kutatók többet tudhatnak majd meg a Földünkre nagy hatással lévő napszélről. A hétéves küldetés alatt az egyedülálló hőpajzzsal ellátott szonda a napot 24-szer fogja megkerülni, és hétszer halad majd el a Vénusz mellett. A projekt másfél milliárd dollárba kerül.