2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Napindító

Következik:

Akik a hazára voksoltak 11:00

Külföld

Kiderült, a franciáknak öt forgatókönyve is van arra, hogyan vetnék be katonáikat Ukrajnában

Öt forgatókönyvet hozott nyilvánosságra a Le Figaro arról, hogyan tervezik bevetni a francia haderőket Ukrajnában. Mind az öt egyértelmű világháborús veszéllyel járhat.

  • Kiderült, a franciáknak öt forgatókönyve is van arra, hogyan vetnék be katonáikat Ukrajnában

Az öt forgatókönyv nyilvánvalóan több egyszerű spekulációnál. Érezhetően öt különböző tervet dolgoztak ki Macronék. És feltehetően ezzel kapcsolatban elkezdték felkészíteni a francia közvéleményt: hogy francia katonák halhatnak meg egy idegen országban, hogy ebből világháború lehet – írja az Origo

A forgatókönyvek egy mondatos, nyugtalanító összefoglalója a „Le Figaro” elemzése alapján:

1. forgatókönyv: Franciaország gyárakat telepít Ukrajnába.

2. forgatókönyv: a francia katonák aknamentesítést végeznek, ukrán katonákat képeznek ki és  katonai felszereléseket működtetnek.

3. forgatókönyv: Odessza védelme.

4. forgatókönyv: a francia hadsereg védelmi övezetet hoz létre.

5. forgatókönyv: összecsapás, klasszikus háborús harc a lövészárkokban.

„Ukrajna komolyan  szenved. A 2014 óta megerősített Avgyijivka elesett, az amerikai segítség lassan érkezik, a lőszer pedig fogytán van. „Ukrajna túlélése veszélybe került. [...] Nincs vesztegetni való idejük" - mondta Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere egy február 19-i NATO-ülés után. Donald Trump, aki esélyes az elnökválasztáson, arra kéri támogatóit, hogy blokkolják a Kijevnek szánt 60 milliárd dolláros segélyt, a jelenlegi elnök, Joe Biden viszont támogatja a segélyt. Mindenesetre, a kongresszusban a republikánusok vannak többségben, Amerika nem ad pénzt, így Európával végezteti el a háborús ügyeket. Nem véletlen persze: Emmanuel Macron nyíltan felvetette annak lehetőségét, hogy (NATO) csapatokat küldjenek Ukrajnába.

A Le Figaro spekulációi nyilvánvalóan nem spekulációk. A francia embereket próbálják felkészíteni arra, hogy a francia katonákat bevetik Ukrajnában. És végső soron felkészíteni a Macron által kiprovokált világháborúra.

„Szárazföldi csapatok hivatalos, felelősségteljes  Ukrajnába küldéséről ma nincs konszenzus. De a dinamikát figyelembe véve semmit sem szabad kizárni" - jelentette ki február 26-án Emmanuel Macron.  Erre Olaf Scholz német kancellár úgy válaszolt, hogy  „egyetlen európai vagy NATO-katonát sem küldenek Ukrajnába. „Joe Biden elnök világossá tette, hogy az Egyesült Államok nem fog katonákat küldeni Ukrajnába harcolni" - tette hozzá Adrienne Watson, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője. Ugyanez igaz a britekre és az olaszokra is. Később persze a németek egyre inkább hajlandónak mutatkoznak a franciáknak engedelmeskedni. 

 „Európa számos országa, és nem utolsósorban a legfontosabbak, teljesen összhangban van velünk" - mondta Macron március 16-án a Le Parisien-nek, hozzátéve: „A mi kötelességünk, hogy minden forgatókönyvre felkészüljünk. Hiba lenne, ha nem így tennénk".

„Ha csapatokat akarunk (Ukrajnába) küldeni, a fegyveres erők főparancsnokaként a  köztársasági elnök adja ki a parancsot, és legkésőbb három nappal a beavatkozás megkezdése után" tájékoztatnia kell a Parlamentet. Nicolas Sarkozy 2008-as alkotmánymódosítása értelmében az Alkotmány 35. cikke kimondja, hogy (egy beavatkozást követően) négy hónap után szavazásra van szükség a művelet meghosszabbításához. Emmanuel Macronnak tehát meglenne az alkotmányos legitimációja egy ilyen intézkedéshez (ahhoz, hogy francia csapatokat vessenek be Ukrajnában)  de csak akkor, ha a „a lakosság is elfogadná ezt.  Ehhez nem kellene kitörő lelkesedés, bizonyos fokú egyetértés viszont  mindenképpen szükséges lenne " - mutat rá Michel Yakovleff tábornok, a NATO korábbi magas rangú tisztviselője. Ezt igazolja egyértelműen a Europe 1 és a CNews televíziócsatornák valamint a Journal du dimanche népszerű hetilap számára készített felmérés, amely szerint a franciák 76%-a ellenzi katonák küldését”.  

Tegyük hozzá: ez az a három médium, ahol egyáltalán megjelenhet egyértelműen békepárti vélemény Franciaországban. És hellyel-közel, olykor a Le Figaróban.

„Három kérdést kellene tisztázni: először is, hogy mit mondana az elnök, amikor egyre több koporsó érkezne vissza (Ukrajnából)? El lehet képzelni, milyen hatással lenne a hitelességére és a francia közvéleményre...; (másodszor) ha a katonáinkat találat érné egy zónaellenőrzés során, megtorolnánk-e? Végül, egyáltalán nem biztos, hogy az Egyesült Államok hagyná, hogy a franciák egyedül menjenek a csatába!” - véli egy katonai forrás.

„Ha francia katonai jelenlétre kerülne sor, az többféle formában történhetne meg, és mindegyiknek más-más hatása lenne.  A francia hadsereg vezérkari főnöke, Pierre Schill tábornok a baloldali „Le Monde”-ban megjelent nyilatkozata szerint 30 nap alatt 20 000 katonát tudnának bevetni.”, ez csak korlátozott jelenlétre ad lehetőséget.

A teljes cikket az Origo.hu-n olvashatják. 

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!