Hónapok óta Spanyolország az Észak-Afrikából Európába induló migránsok első számú célpontja. Ennek oka, hogy a baloldali madridi kormány nem csak támogatja a bevándorlást, hanem kikötési engedélyt is ad azoknak a hajóknak, amelyek menedékkérőket szállítanak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala szerint Ciprus után az ibériai államban növekedett meg leginkább a beadott bevándorlási kérelmek száma. 2017-hez képest mintegy 70 százalékkal.
Az Eurostat ennek ellenére arról számolt be, hogy 11 százalékkal csökkent az Európai Unióban 2018-ban regisztrált menedékkérők száma a tavaly előtti adatokhoz képest. A friss jelentés szerint 2018-ban 580 ezren, egy évvel korábban pedig 655 ezren nyújtottak be az unióban letelepedni. Főként szírek, afgánok és irakiak.
Magyarországon 2018-ban mindössze 635 személy folyamodott menekültstátuszért. Ez a szám 2017-ben még 3115 volt, vagyis 80 százalékos csökkenés mutatkozik. Ehhez elemzők szerint a Brüsszel által bírált magyar bevándorláspolitika is jelentősen hozzájárult. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Parlament és a Bizottság továbbra is elkötelezett a migráció támogatása mellett. Bakondi György azt mondta, a balliberális erők komoly erőfeszítéseket tesznek, hogy végrehajtsák a Soros-tervet.
Brüsszel anyagi forrásokat akar elvonni azoktól az országoktól, amelyek ellenzik a bevándorlást. Amely tagállamok azonban nyitottak a menekültek befogadására, azoknak pénzt folyósít a Közösség.
Tíz százalékot lehet erre költeni. A többit azt a legális határátlépés segítésére, valamint a kvóták szerinti elosztásra, és a különféle betelepítések támogatására. Nagyon érdekes, hogy amelyik állam befogad, az 10 ezer eurót kaphat. Itt elég jelentős összegekről van itt szó
– mondta Bakondi György.
Miközben az Eurostat csökkenő migrációról beszél, addig az Unió part- és határvédelmi ügynöksége egészen más adatokat tett közzé. A Frontex jelentése szerint idén januárban és februárban 40 százalékkal nőtt az illegális határátlépések száma a Nyugat-Balkánon, mint az előző év azonos időszakában. A Törökországból Görögországba érkező bevándorlók kijátsszák a hatóságokat, és a határzárak ellenére folyamatosan szivárognak a kontinens belseje felé.