Már több tucat halálesetet tartanak nyilván úgy a kanyaró, mint az influenza miatt Romániában. A családorvosok várótermei, a sürgősségi osztályok és ügyeletek is tele vannak felső légúti panaszokkal küszködő betegekkel.
A helyzet súlyosságát a hivatalos statisztikák is alátámasztják. Országos szinten egyetlen hét alatt 7000 új légúti fertőzést regisztráltak, emellett 18 halálesetet követelt az influenza Romániában. A kanyaró is teljes erővel tombol. Csak a múlt héten szinte 400 új esetet jegyeztek. Az egészségügyi minisztérium még decemberben országos kanyarójárványt hirdetett. Azóta az esetszámok gyakorlatilag megduplázódtak.
Sajnos a járványhelyzet Székelyföldet sem kíméli. Hargita és Maros megyében például egyik hétről a másikra mintegy 800-zal nőtt a bejelentett légúti megbetegedések száma. A kanyarós megbetegedések terén pedig Maros megye sajnos az országos lista élén van. Csak az idén 55 esetet jegyeztek. Kevésbé drasztikusan, de Hargita megyét is érinti a kanyaró, ahol már a 40-hez közelít a januárban diagnosztizált fertőzések száma.
Az országos oltási kedv úgy a kanyaró, mint az influenza esetében az elmúlt évtizedben jelentősen csökkent Romániában. Az egészségügyi miniszter a kórházak járványosztályának jelenlegi túlterheltségét jórészt ennek a számlájára írja.
Amennyiben az influenzás esetek jelentősebb mértékben emelkednek, az egészségügyi dolgozók arra számítanak, hogy a minisztérium, a december óta tomboló kanyarójárvány mellett, kihirdeti az influenzajárványt is. Ez a rövidebb látogatási időt, a kötelező maszkviselést és a vírusos betegek elkülönítését jelentené a kórházak esetében. Fontos megjegyezni, hogy az emelkedő esetszámok miatt több egészségügyi intézmény már korábban bevezette ezeket a szabályokat.
Az kórházak és rendelők túlterheltsége már a teljes rendszerre rányomta a bélyegét.
A szakszervezetek általános béremelést és a befagyasztott állások szabaddá tételét követelik. Ellenkező esetben sztrájkba lépnek.
A kormány elviekben hajlik arra, hogy egy 20 százalékos béremelést szavazzon meg az egészségügyi szektornak, de ez a panaszok csak egy részére nyújt megoldást. Bukarest a szakszervezetek nyomására már felszabadított több, mint 7500 betöltetlen állást, de ez az érdekképviseletek szerint a hiányzó munkaerő alig több, mint tíz százalékát teszi ki.