Autóroncsok és törött üveg hever mindenfelé Bagdad egyik síita negyedében – két éjszakai robbanás nyomai. Többen meghaltak és megsebesültek. A halálos áldozatokat számát tizenegyre becsülik az iraki hatóságok. Az egyik bomba egy forgalmas utcán robbant, a másik pedig egy étteremben. Az Iszlám Állam az elmúlt időben több merényletet is magára vállalt Bagdadban. Legutóbb azt a hétfői támadást, amiben egy mecsetben kilenc ember vesztette életét és 21-en sérültek meg.
Egy az iraki védelmi minisztérium által nyilvánosságra hozott videofelvételen katonai helikopter menekít gyermekeket, asszonyokat és időseket egy északi-iraki városból, Amerliből, amit az Iszlám Állam ostromol. A terrorszervezet folyamatos támadás alatt tartja a 180 ezres várost, ám azt nem tudja bevenni. A környező 34 falvat már leigázták. A kimenekített embereket Bagdadba szállították az iraki katonák, ahol kórházban kezelik őket.
Libanont is elérték az ISIS támadásai. A Szíriával határos vidéken összecsapott a libanoni hadsereg és az ISIS. A hadsereggel vívott tűzpárbaj után a radikálisok elhagyták Arsal városát, ám magukkal vittek több mint 20 embert. „A fegyveresek megtámadtak. Biztonsági okokból a gyerekeimmel elmenekültünk. Amikor visszatértünk, szétbombázva találtuk a műhelyemet” – mondta egy autószerelő. Nem csak az üzletek, a lakóházak is megsérültek.
Az Iszlám Állam terroristái egy szíriai menekültek által lakott tábort is lőttek. „Kiszaladtunk a sátorból, amikor a rakéta eltalálta a helyet. Nem volt időnk összeszedni az értékeinket. Egy héttel később visszatértünk és a tábort leégve találtuk” – meséli egy szír menekült. Az ötnapos harcban 78 civil vesztette életét, köztük 16 libanoni polgár és 62 szír menekült.
Ausztrál intézkedések
Ausztráliában a kormány intézkedéseket vezetett be, hogy megakadályozza a fiatalok radikalizálódását, illetve azt, hogy elmenjenek harcolni Irakba vagy Szíriába az ISIS oldalán. Az ausztrál kormány adatai szerint 60 honfitársuk harcol az Iszlám Állam kötelékében.
„Ahogy a tévében és az újságok címlapjain láttuk, ez egy teljes vadsággal, középkori barbársággal és modern technológiával rendelkező mozgalom. Ennyire veszélyes és komoly ez a szervezet. Azok miatt az ausztrálok miatt, akik a tagságba tartoznak, ez már nem csak egy távoli ország problémája, hanem a miénk is” – közölte Tony Abbott miniszterelnök.
Az ausztrál kormány 85 millió dollárt, vagyis közel 21 milliárd forintot költ arra, hogy megóvja az ausztrál fiatalokat a szélsőséges csoportoktól. De az intézkedések között szerepel egy ellenőrző csoport megalakítása is a rendőrségen belül, ami a hazatérő külföldi harcosokat és környezetüket vizsgálja. Létrehoznak egy olyan szervezetet is, ami lenyomozza és eljárás alá vonja a külföldön harcolókat és támogatóikat, miközben az ausztrál rendőrség többletforrásokat kap majd a költségvetésből, hogy hatékonyabban reagálhasson a fenyegetésekre.