A többi között egy kilencedik hónapban lévő várandós nőt emeltek egy hajó fedélzetére olasz mentőalakulatok. Több mint száz menekülttel együtt érkezett Szíriából Szicíliába, ahol néhány órán belül meg is szülte gyermekét.
Szíriából eddig mintegy kétmillióan menekültek el a két és fél éve tartó polgárháború elől, az országon belül pedig több mint négymillióan kényszerültek otthonuk elhagyására. Az orosz külügyminiszter szerint a felkelőket erővel kellene rábírni arra, hogy hajlandók legyenek tárgyalni a kormánnyal a fegyvernyugvásról. „Eddig mindig azt mondtuk: meg kell győzni az ellenzéket arról, hogy vegyen részt a genfi konferencián. Most viszont talán eljött az idő, hogy azt mondjuk: kényszeríteni kell őket a részvételre” – mondta.
Szergej Lavrov azt mondta, a szír kormány beleegyezett abba, hogy delegációt küldjön a genfi békekonferenciára. Miközben Moszkva a lázadókat és nyugati szövetségeseiket helyezi nyomás alá, addig az amerikai-angol-francia hármas ugyanezt teszi a szíriai vezetéssel és az ENSZ-szel. Szerintük a világszervezetnek határozattal kell kikényszerítenie az Aszad-rezsimből a vegyi fegyverek beszolgáltatását, a leszerelés főbb lépéseiről hétvégén egyezett meg egymással az orosz és az amerikai külügyminiszter.
„Nem fogjuk tolerálni, hogy az Aszad-rezsim eltérjen a megállapodás fő elveitől. Ha Aszad erre nem hajlandó, akkor ennek konzekvenciái lesznek. Ebben mindannyian egyetértünk, Oroszországot is beszámítva” – mondta az amerikai külügyminiszter, utalva egy katonai csapás lehetőségére.
Washington, London és Párizs szerint a határozat elfogadását segíti, ha nyilvánosságra hozzák az ENSZ-ellenőrök jelentését az augusztusi vegyi támadásról.