– Az RMDSZ aláírta a koalíciós megállapodást, valamint hatalmas sikerként könyvelhető el a vezető pozíció két minisztérium élén. Cseke Attila fejlesztési miniszter, valamint Tánczos Barna nemcsak pénzügyminiszter, hanem miniszterelnök-helyettes is lett. Mekkora jelentősége van ezeknek a politikai sikereknek?
– 2024 egy erős választási időszak volt nálunk, a magyar közösség kitett magáért, ennek tulajdonítható, hogy a kormányszereplésünk lehetségessé vált és erős pozíciókat tudtunk megfelelni. A magyar emberek kiálltak a közösségért, kiálltak magukért. Arra törekedtünk, hogy harmincöt év után egy ilyen nehéz pillanatban – mert a költségvetést padlóra küldték, romokban hever –, mégis vállaljuk a felelősséget , hogy a józan észre apellálva rendezzük a költségvetést. Románia demokratikus történelmében először van magyar pénzügyminiszter.
Így van rálátásunk az egészre, hisz a pénzügyminiszter előtt a költségvetéstől kezdődően minden apró részletig az előterjesztéseknek ott kell lenniük. Amennyi pénz lesz, annyiból tudjuk a helyi közösségeket segíteni építeni. Így ez a kettő összekapcsolva, azt gondolom, hogy 2024-ben a politikában, a kormányzatban szintézist jelent, amit sikernek tartok.
–Év végén milyen érzés visszatekinteni az elnökválasztás eseményeire és fejleményeire? Mint ismert, Crin Antonescut fogja támogatni a kormánykoalíció tavasszal a megismételt elnökválasztáson.
– Nagyon vitatott helyzet, hogy az elnökválasztást érvénytelenítette az alkotmánybíróság. Nem akarnám ezt kommentálni, sem bírálni, tudomásul vesszük. Továbbra is azon az állásponton vagyunk, hogy a szélsőségeseket választáson kell legyőzni. És a másik fontos szempont, hogy mielőbb meg kell tartani a választást. Nem lehet húzni az időt, mert az csak újabb feszültségeket és újabb konfliktusokat fog okozni a társadalomban. Az emberek dühösebbek lesznek, ezért mi azt mondtuk, hogy húsvét előtt van az az időszak, amikor legkésőbb meg kell szervezni a választásokat, az elnökválasztást, ezért javasoltuk azt, hogy legyen egy jelöltje a koalíciónak, mert még mindegyik koalíciós párt vezetőjének saját struktúráiban jóvá kell hagyni, de úgy gondoltuk, hogy egy jelölttel a koalíció részéről nagyobb sikerrel lehet nekivágni a tavaszi elnökválasztásnak. Ezért mondtuk, hogy egy jelölttel induljunk. De továbbra is dühösek, elégedetlenek az emberek, és azt hiszem, hogy ezt akkor tudják kifejezni, amikor elnökválasztás lesz. Tehát egyrészt kell egy jó jelölt, kell egy jó kampány és kell egy erős csapat, amely a kampányt végig tudja vinni, ezt kell előkészíteni januárig.
A teljes cikk a Magyar Nemzet honlapján olvasható.
Fotó: Kiss Gábor / MTI