Részlet a Magyar Nemzet által készített interjúból:
– A TikTokon folytatott kampányok milyen hatással voltak az elnökválasztás első fordulójára, hogyan értékeli a platform használatát a választási kampányok során? Van-e ön szerint kockázata a jövőbeli választásokra nézve?
– Egyértelmű, hogy a TikTokot minden politikus használta és használja a választási kampányban. Van, aki jobban, van, aki kevésbé jól, van, aki nagyon sikeresen. Calin Georgescu, azt gondolom, hogy ebben messze kiemelkedett. Olyan mértékben átalakult a nyilvánosság, és a kommunikációs csatornák olyan gyorsan változnak, hogy a politikusoknak ehhez alkalmazkodniuk kell. Minden bizonnyal nagyban hozzájárult a TikTok ahhoz, hogy váratlanul ilyen sikert ért el, és több mint kétmillió szavazattal az első helyen végzett Georgescu.
Ha megnézzük, hogy kik szavaztak rá, akkor azt látjuk, hogy a 18–26 éves korosztályban ő volt a legnépszerűbb. Ez azt mutatja, hogy ez a korosztály, amely elsősorban az internetről, de legfőképpen a TikTokról tájékozódik – és nem igazán olvas nyomtatott sajtót, nem hallgat rádiót –, teljes mértékben ennek a hatása alatt szavazott. A kérdés mindig az, hogy milyen a szabályozás. Calin Georgescu esetében a másik kérdés az, hogy megszegte-e a romániai választási kampányokat szabályozó törvényt. Erre utaló jelek vannak, de erről nem szeretnék többet mondani.
– Úgy fogalmazott, hogy az alkotmánybíróság döntése, miszerint újraszámlálják a szavazatokat, csak olaj a tűzre. Ön szerint ez milyen következményekkel járhat az elnökválasztások eredményére?
– Az óvásban néhány tengerentúli körzetre vonatkozó kérelmet fogalmazott meg az, aki benyújtotta az óvást. Észak-Amerikában, Dél-Amerikában, Kanadában, Mexikóban az időeltolódás miatt még szavaztak, amikor Romániában már lezárták az urnákat; romániai politikusok egyértelműen arra biztatták az ott még szavazó polgárokat, hogy nagy számban menjenek szavazni, és azt is megjelölték, hogy kire szavazzanak, ami egyértelműen szabálytalan.
Ha az alkotmánybíróság úgy határoz, hogy ezekben a kerületekben, szavazóhelyiségekben kell újraszámolni, akkor talán nincs botrány, de több mint kilencmillió szavazatot számoltatnának újra úgy, hogy közben két nap múlva parlamenti választás van.
Ez a társadalomban óriási bizalmatlanságot keltett, és mindaz, ami néhány órája, másfél napja történik, azt bizonyítja, hogy nem tudták felmérni egy ilyen döntésnek a következményeit. Egy polarizált társadalomban már nagyon éles vádak fogalmazódnak meg minden irányban, és ez nem szerencsés semmilyen szempontból, leginkább azért, mert a polgároknak megrendül a bizalmuk a választás tisztaságában és abban, hogy az ő szavazatuk fogja meghatározni az ország jövőjét.
A teljes interjú a Magyar Nemzet honlapján olvasható.
Fotó: MTI/ Kiss Gábor