Sajtóértesülések szerint november elején Izrael egyszer már megengedte egy katari küldöttségnek, hogy 15 millió dollár készpénzt vigyenek bőröndökben a palesztin övezetbe.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő csütörtökön szemére vetette Mahmúd Abbász (Abu Mazen) palesztin elnöknek, hogy a pénzügyi segélyek elvágásával kiélezte a humanitárius válságot a Gázai övezetben. „Valakinek be kellett hoznia a pénzt. Más államok és Abu Mazen sem adott támogatást, de Katar legalábbis egyelőre, késznek mutatkozott erre” – mondta Netanjahu.
Abbász, a Palesztin Hatóság ciszjordániai vezetőjeként 2017-ben vonta meg a pénzügyi támogatást, hogy ezzel nyomást gyakoroljon a rivális Hamászra.
Netanjahu közölte azt is, hogy ellenőrzési mechanizmusokat vezetett be, hogy biztosíthassa, a pénzt nem költik egyéb célra. Mint mondta, a humanitárius helyzet stabilizálása az övezetben fontos Izrael biztonsága szempontjából.
A katari állami hírügynökség november elején számolt be arról, hogy kilencvenmillió dolláros (csaknem 25 milliárd forintos) pénzügyi segítséget nyújtanak a Hamásznak abból a célból, hogy az ki tudja fizetni civil tisztségviselőit, és így enyhítse az ebből is fakadó feszültséget a térségben.
Az anyagi segítséget Doha annak érdekében nyújtotta, hogy a Hamász pótolni tudja tisztségviselőinek hónapok óta elmaradt járandóságukat. Az összeg havi 15 millió dollárral számolva így féléves elmaradást fedez majd.
A Hamász tisztségviselői megerősítették, hogy a kifizetésekre Katar jóvoltából került sor. Az Öböl menti állam régóta jelentős támogatója az Egyesült Államok, az Európai Unió és Izrael által is terroristaszervezetként számon tartott Hamásznak.
Gázában minden második ember a szegénységi küszöb alatt él. Az itt élők helyzetén tovább rontott, hogy Donald Trump amerikai elnök kormánya megvonta az amerikai segélyeket a palesztinoktól, és viszály van a Hamász és a nemzetközileg elismert Palesztin Nemzeti Hatóság között is, amely gyakorlatilag csak a ciszjordániai palesztin terület felett gyakorol ellenőrzést.