A WHO 2020. március 11-én hirdette ki a COVID 19 okozta világjárvány megjelenését. Maszk viselés, kijárási tilalom: egyik napról a másikra megváltozott az élet a világ szinte minden táján. Ebből kínált kiutat Karikó Katalin és az MRNS vakcina.
Karikó Katalin az Egyesült Államokban élő magyar biokémikus, a Pennsylvaniai Egyetem orvosi karának adjunktusa. Drew Weissmannal együtt dolgozták ki és szabadalmaztatták a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazását.
Hatalmas áttörés volt
A vakcina kifejlesztése, tesztelése és a gyártás elindítása mindössze egy évbe telt. Ez a tempó korábban elképzelhetetlen volt, Karikó és Weissman munkássága tehát civilizációs jelentőségű ugrást tett lehetővé az oltóanyagok fejlesztésének technológiájában, amivel emberi életek millióit mentették meg.
A biokémikus munkáját először a magyar kormány jutalmazta a Széchenyi-díjjal mely 1990 óta szolgál a magyar tudományos élet kiemelkedő képviselőinek elismerésére. A díj kapcsán Karikó Katalin a HírTV-nek adott exkluzív interjút.
Karikó Katalint már évek óta az élettani-orvosi és a kémiai Nobel-díj egyik fő várományosaként emlegetik. 2021-ben és 2022-ben még hiába izgultunk a magyar sikerért, idén azonban Karikó és amerikai kutatótársa, Drew Weissmann valóban megkapta az élettani-orvosi Nobelt. Ezzel Karikó Katalin Szent-Györgyi Albert és Kertész Imre után a harmadik, aki magyar állampolgárként kapta meg a világ legrangosabb tudományos díját, egyben ő az első Nobel-díjas magyar nő.