A szövetségi törvényhozás ugyanakkor az ország tíz tartománya és három területe számára meghagyta azt a jogot, hogy szabályozza a marihuána eladását és terjesztését.
A lépés összhangban áll Justin Trudeau kormányfő 2015-ös választási ígéretével, amelyben úgy vélekedett, a legalizálás elsorvasztja a tiltott marihuána piacot és megvédi a gyerekeket. A politikus szerint a több milliárd dollár értékű marihuána tiltott terjesztését jelenleg a szervezett bűnözés csoportjai irányítják.
A hatályba lépő szövetségi törvény engedélyezi a 18 évesnél idősebbeknek, hogy személyes használatra négy tő kendert tartsanak otthonukban - kivéve Manitoba és Québec tartományban -, továbbá lehetővé teszi 30 gramm marihuána büntetlen birtoklását. A törvényt a parlament alsóháza júniusban elfogadta.
A törvény bírálói azt mondják, a legalizálás semmit sem tesz a kannabisz tiltott piacának megszüntetéséért és abban nem szerepel olyan mechanizmus, amely meggátolná, hogy a szervezett bűnözés ne hatoljon be a legális termesztői piacra.
Kanada-szerte szerdán több mint száz kannabiszbolt nyit ki, és újabbak nyitása várható. Québecben szerdán - magyar idő szerint déltől - 12 ilyen üzlet nyit, a következő három évben pedig még 150. Az ország legnépesebb tartományában, Ontarióban azonban jövő év áprilisáig egyetlen egy sem.
A tartományok többségében csak állami üzletekben lehet marihuánát vásárolni, olyan kiskereskedőktől, akiket a helyi önkormányzat felügyel.
„Azért jöttem ide, hogy én legyek az első, aki Kanadában legálisan vásárolt rekreációs marihuánát. Ezzel is segíteni szeretném a drogtilalom feloldását” – mondta egy vásárló.
Kanada a második nemzet a világon, és az első G7-es ország, amely legalizálta a marihuána piacot. Egészségügyi szakértők ugyanakkor aggódnak a hosszú távú hatások miatt. Közben az egyik főiskolán külön szakot hoztak létre a marihuána termesztéséért szakértők feleljenek.
„Ez az első ilyen program Kanadában, amit a tartományi oktatási minisztérium felügyel. Átnézik a tantervünket, biztosra veszik, hogy minden kritériumnak megfelelünk, így a végzőseink rendes diplomával a kezükben vághatnak bele a marihuána termesztésbe” – nyilatkozta Alan Unwin dékánhelyettes.
A marihuána legalizálása több, mint négy milliárd dollár értékű piacot teremt Kanadának.