Egy új építésű lakóparkban Varsó egyik külső kerületében egy 50 négyzetméter körüli lakás átszámítva 20 millió forintba került még egy hete. Most viszont a frankárfolyam robbanása után már 23,5 milliót kell visszafizetni ugyanazért a lakásért. „A legtöbben azért vállalták a devizahitellel járó veszélyt, mert így több hitelt tudtak igényelni, mint zlotyban. Az a bankoknak se érdekük, hogy a magasabb törlesztőrészletet az ügyfelek ne fizessék, ezért elképzelhető, hogy tárgyalnak majd a kormánnyal” – mondta egy lengyel befektető.
A lengyel kormány pénteken kezdett tárgyalni a bankokkal és vasárnap a gazdasági miniszter is elismerte: azon dolgoznak, hogy az ügyfeleknek a régi, alacsonyabb árfolyamon kelljen tovább fizetniük a hiteleket. „A célunk, hogy aki fizetni akarja a hitelét, annak lehetősége legyen erre az eredeti árfolyamon, amin szerződött. Nagyon sok embernek nem mindegy, hogy egy frank négy zlotyt vagy négy és felet ér” – hangsúlyozta egy parlamenti képviselő.
Lengyelországban 550 ezer lakossági frankhitel van, ezeknek az értéke körülbelül 45 milliárd euró, több mint négyszer annyi, amennyi Magyarországon volt még a forintosítás előtt. A gazdasági sajtó szerint az egész világon ők jártak a legrosszabbul azzal, hogy a svájci jegybank elengedte a frank árfolyamát. Az erősödés miatt brit és új-zélandi devizakereskedő ház is csődbe ment. A The Washington Post pedig azzal zárta a hétvégi elemzését, hogy az ördög se tudott kitalálni nagyobb gonoszságot a devizahitelnél.