Róma ultimátuma augusztus végéig szól: péntek estig adtak határidőt az EU számára, hogy döntést hozzon az olasz kikötőkbe érkező migránsok elhelyezéséről. Az ügy téma volt az uniós védelmi miniszterek csütörtöki találkozóján.
A migránsok partraszállásának szabályairól fogunk beszélni. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez nem csak a Sophia műveletet érinti, ennél sokkal többről van szó. Az olasz ügy megoldásra vár, kérni fogom a miniszterek tanácsát, miként lehet megoldást találni erre
- mondta az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőe, Federica Mogherini.
A 2015 nyara óta működő Sophia művelet keretében az uniós haditengerészeti egységek a Földköz-tengerből kimentett afrikai migránsokat többnyire olasz kikötőkbe szállítják, de utána elhelyezésük az olasz hatóságokra hárul. Az új olasz kormány júniusban szigorította a bevándorlás szabályait, és kikötőit lezárta a mentőhajók elől. Csak akkor engedik partra szállni az illegális úton érkező menekülteket, ha az EU vállalja a tagországok közötti szétosztásukat.
Az európai tengeri műveletek hitelessége és megbízhatósága forog kockán. Elindítottuk az akciót, és 2018 végéig futnia kell. A Sophia művelet jól működik. A problémás kérdés a dublini szabályozás gyakorlatba ültetése
- véli a német védelmi miniszter, Ursula Von Der Leyen.
Ez azt jelenti, hogy a migránsoknak az első biztonságos országban kell beadniuk a menedékkérelmüket, és annak az államnak kell ezeket elbírálniuk. Ezen akar Olaszországra változtatni, míg az uniós közös katonai akciók folytatásához is a tagállamok egyhangú döntésére van szükség. Vagyis kompromisszumkényszer állt elő Rómával.
Az olasz belügyminiszter a napokban éppen egy szövetségest szerzett új migrációs politikájához, a magyar miniszterelnököt. Milánói találkozójukon Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy Európa tengeri határai Matteo Salvini politikájának sikerén múlnak.