A tárgyaláson nem sikerült haladást elérni a Kuril-szigetek miatt a két ország között fennálló területi vita rendezésében. A Szovjetunió a világháború végnapjaiban, több mint 70 évvel ezelőtt foglalta el Japántól a négy Kuril-szigetet, japán szóhasználattal az Északi Területeket. A területszerzést Tokió azóta sem fogadja el, ami miatt azóta sem jött létre békeszerződés az egykori hadviselő felek között.
A csütörtöki tárgyalások után tartott közös sajtóértekezleten Ivaja Takesi japán védelmi miniszter bírálta és elfogadhatatlannak nevezte a szavai szerint növekvő orosz katonai jelenlétet a Kuril-szigeteken.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter viszont Oroszország aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Japán az Aegis Ashore amerikai rakétavédelmi rendszer megvásárlására készül. A japán védelmi miniszter azt állította, hogy a rakétavédelmi rendszer nem fenyegeti Oroszország biztonságát, hanem Japán védelmének erősítését szolgálja.
A biztonságot a legjobban közös kezdeményezésekkel lehet garantálni - vélekedett Lavrov. "Egyetlen ország sem szavatolhatja saját biztonságát más országok biztonságának csökkentése révén" - mondta az orosz külügyminiszter.
Lavrov a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva arról beszélt, hogy Oroszországnak joga van katonai tevékenységet folytatni a szigeteken, "saját szuverén területén", mert - mint fogalmazott - ezt a nemzetközi jog megengedi neki.
A tokiói találkozón tárgyaltak a vezető ipari országokat és Oroszországot magában foglaló G-20 csoport június végén Oszakában rendezendő csúcstalálkozójáról is, amelyen Vlagyimir Putyin orosz elnök és Abe Sindzó japán kormányfő kétoldalú megbeszélést is tart.
MTI