A támadás elkövetőjeként a Beludzsisztáni Felszabadítási Hadsereg (BLA) nevű beludzs szakadár szervezet jelentkezett.
Egy biztonsági illetékes elmondta, hogy a hét támadón kívül a tűzpárbajban négy katona is meghalt.
Guadárnak kulcsszerepe van a Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosó (CPEC) nevű gazdaságfejlesztési tervben, amelynek megvalósításához Kína több mint 50 milliárd dollárral (180 ezer milliárd forint) járult hozzá.
A terv, amelyben Kína nyugati részét akarják összekötni Pakisztánon át az Indiai-tengerrel, az Új Selyemút néven is ismert nagyszabású kínai kezdeményezés része. Ezzel a cél az Ázsia, Európa és Afrika közötti kereskedelmi kapcsolatok javítása, kikötők, vasutak, repülőterek és ipari parkok építése révén.
A lázadószervezet közlése szerint fegyvereseik a pakisztáni katonai hírszerzésnek a kikötő közelében lévő helyiségeit támadták meg.
A Kína által finanszírozott projektek gyakran erős ellenérzést váltanak ki Pakisztánban, különösen a beludzs szakadárok körében, mert ők úgy vélik, hogy ezek hasznából a helyi lakosság egyáltalán nem részesül, az alkalmazottak nagy része ugyanis kínai.
A BLA korábban több más kínai célpont ellen is elkövetett merényletet Pakisztánban. 2022 áprilisában három kínai alkalmazott - a Konfuciusz Intézet munkatársai -, valamint pakisztáni sofőrjük halt meg a szakadár szervezet egyik tagja által elkövetett öngyilkos merényletben.
Fotó: Shutterstock