Ismét robbanások hallatszottak az ukrajnai Harkiv-régióban. A térség kormányzója közölte: legalább öt hullámban érkeztek orosz rakéták. A támadás a régió energiahálózatát vette célba, így az egész térségben megszűnt az áram szolgáltatás.
Az egyre erőteljesebb orosz csapásokra Ukrajna - emberanyag hiányában - igyekszik a lehető legjobban automatizált fegyverekkel válaszolni. A kijevi hadvezetés minden eddiginél nagyobb mértékben támaszkodik pilóta nélküli és távirányítású rendszerekre, robotrepülőkre, drónokra. Ezzel sem lehet azonban teljes mértékben kompenzálni az élőerőt.
Szinte naponta látni ilyen videókat, amelyeket a közösségi hálókra töltenek fel. Ezeken az látszik, ahogy a sorozótisztek brutális módszerekkel, sokszor gyermekeik, házastársuk karjaiból valósággal elrabolják a férfiakat, hogy a frontra küldjék őket.
Már ez is kevésnek bizonyul, ezért az ukrán elnök amnesztiát hirdetett azoknak a raboknak, akik jelentkeznek a hadseregbe. A Reuters brit hírügynökség információi szerint eddig több mint 4500-an jelezték, hogy a rabruhát uniformisra cserélnék, 1700-an pedig már be is vonultak.
Anyukám sírva fakadt. Itt vagyok már öt éve és most, hogy már csak egy évem maradt nem haza megyek, hanem háborúba, de később aztán elfogadta a döntésemet. Meglátogatott és áldását adta
- mesélte az egyik ukrán rab.
Az orosz-ukrán konfliktus azonban nem csak ebben a két országban indította be a háborús pszichózist. Németországban ugyan arra még nincs szükség, hogy a rabokat kiengedjék a börtönből. Az egyik baloldali képviselő szerint viszont mintegy 900 ezer tartalékost azonnal mozgósítani kell, hogy meg lehessen védeni Németországot Putyin támadásától, noha erről egyelőre szó sincs.
A német vezérkar eközben megerősítette, az Egyesült Államok és Franciaország után Berlin is engedélyt adna Ukrajnának, hogy a a német fegyvereket orosz területen is bevessék.
"Az elmúlt napokban láttuk, hogy van egy megállapodás, az Egyesült Államokkal és a német kancellárral is arról, hogy Ukrajna használhatja a fegyvereiket, mint például a harckocsikat és a tüzérséget is. Azt gondolom, hogy erről kell beszélnünk, ez feltétlenül szükséges Ukrajna számára” - mondta Carsten Breuer.
A német hadvezetés azon dolgozik, hogy megtudja magát védeni a háború kiszélesedésétől, amelyért egyébként ő maga is mindent megtesz - erről a Századvég jogi szakértője beszélt a Vezércikkben. Lomnici Zoltán kiemelte, a 3. Világháború kockázata most már realitássá válik.
"Ha kiterjed a háború és a NATO-ból kell csapatokat küldeni, például az 5. cikkely aktiválódása okán, akkor nyilván már az európai területeket vagy akár német területeket is védhetik újra német tankok. Ezeknek a realitásoknak a szembejövetele az már olyannyira ténykérdés, hogy a III. Világháború, mint kifejezés, rákerestem, messze nem csak a magyar médiában jelenik meg." - mondta az alkotmányjogász.
Szakértők szerint az sem megnyugtató, hogy Oroszország sem hallgatja szótlanul az egyre durvuló nyugati fenyegetéseket. Vlagyimir Putyin orosz elnök a minap óva intette a Nyugatot attól, hogy engedélyezzék Ukrajnának nyugati fegyverek bevetését orosz területen. Úgy fogalmazott, a Nyugat a tűzzel játszik.