Fazli - akinek szavait az IRNA iráni állami hírügynökség tolmácsolta - hozzátette, hogy a tüntetők a biztonsági erők több mint 150 támaszpontját támadták meg, valamint csaknem 50 benzinkutat felgyújtottak.
A miniszter az atrocitások pontos helyét nem nevezte meg, de úgy vélekedett, körülbelül 200 ezer ember vehetett részt az erőszakba torkollt tüntetésekben, amelyek november 15-én, nem sokkal az után kezdődtek, hogy Teherán bejelentette a benzinárak növelését.
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet szerint legalább 143 tüntető vesztette életét a megmozdulásokban, amelyek 2009 óta a legnagyobbak voltak.
Teherán visszautasította a szervezet állításait, bár elismerte, hogy a tüntetéseknek voltak halottai. Hozzátette, hogy a biztonsági erők soraiban is vannak halottak. A kormány adatai szerint körülbelül ezer embert tartóztattak le, míg a Központ az Emberi Jogokért nevű New York-i jogvédő szervezet szerint a letartóztatottak száma megközelíti a négyezret.
Ali Hamenei ajatollah, az ország legfőbb politikai és vallási vezetője szerdán a demonstrációkat "mély és széles körű összeesküvésnek" nevezte, amelyet azonban - tette hozzá - a nép szétzúzott. Hamenei az önkénteseket tömörítő Baszidzs félkatonai alakulat teheráni rendezvényén beszélt erről. A Baszidzs milíciái az elmúlt napokban az iráni hatóságok mellett részt vettek a tüntetések elfojtásában.
Hétfőn a hatóságok felhívására az utcára vonultak a rendszer támogatói is, és bár a nagygyűlés résztvevőinek számáról nem adtak pontos tájékoztatást, a tömeg - amely a "Le Amerikával!", "Le Izraellel" és "Le a lázadókkal!" jelszavakat skandálta - megtöltötte a teheráni Forradalom teret, és elárasztotta az odavezető sugárutakat.
A tüntetések kezdete óta Teherán többször hangoztatta, hogy a megmozdulásokat külföldről, iráni emigráns csoportok köreiből szervezik, mégpedig a síita állam ellenségei, Szaúd-Arábia, Izrael és az Egyesült Államok segítségével.
MTI