A francia elnök az úgynevezett 4+1 csoport tagjaként (Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország) lépéseket tett az Irán körül kialakult feszültségek enyhítésére - idézte Muszavit az ILNA félhivatalos iráni hírügynökség.
"Teherán nem cáfolja ezt a tényt, s üdvözli erőfeszítéseit" - fűzte hozzá a külügyi szóvivő.
Muszavi a francia államfő kezdeményezte lépések között említette, hogy Macron különmegbízottat küldött Iránba, s fogadta hivatali partnerének, Haszán Róháninak az üzenetét, amelyet Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes adott át neki július végén.
"Miután Irán reagált az európaiak tétlenségére, egyes EU-tagállamok elkezdtek megoldásokat keresni a kialakult problémákra" - idézte fel Muszavi.
Az amerikai kormányzat 2018 tavaszán egyoldalúan felmondta az Irán nukleáris programját korlátozni hivatott többhatalmi megállapodást, s azóta többször is szankciókkal sújtotta az iszlám köztársaságot, hogy egy új, szigorúbb egyezségre bírja rá a teheráni vezetést. Irán eddig ettől elzárkózott. Franciaország a szerződésben részes többi országgal - Németországgal, Nagy-Britanniával, Kínával és Oroszországgal - azon dolgozik, hogy megmentse az atomalkut és közvetítsen a felek között.
Augusztus 8-án Donald Trump amerikai elnök mikroblog-bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy Irán "kétségbeesetten" szeretne tárgyalni az Egyesült Államokkal, de közben vegyes jelzéseket kap mindazoktól, "akik minket szándékoznak képviselni, köztük Macrontól, Franciaország elnökétől". Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter másnap élesen visszautasította Trump bírálatát. Párizs a békéért és biztonságért száll síkra a Perzsa(Arab)-öböl térségében és nincs szüksége semmiféle engedélyre ehhez - emelte ki közleményében Le Drian.
MTI